Dzień Bezpieczeństwa Służb Mundurowych – Rybaki 2013
Policjanci, Wojskowi, Celnicy, Strażacy z PSP i OSP, Strażnicy Miejscy, Strażnicy Graniczni, Inspektorzy Inspekcji Ruchu Drogowego, Leśnicy i funkcjonariusze innych Służb Mundurowych dbających bezpośrednio lub pośrednio o bezpieczeństwo mieszkańców Warmii i Mazur, spotkali się w dn. 30 sierpnia 2013 r. w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach nad Jeziorem Łańskim. Patronat nad spotkaniem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski pan Marian Podziewski.
- „To spotkanie służy przypomnieniu tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, że sami również o swoje bezpieczeństwo zadbać muszą, i że muszą dawać innym dobry przykład” - powiedział współorganizator spotkania ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców i Kapelan Służby Celnej.
To spotkanie było drugim takim spotkaniem zorganizowanym w ośrodku w Rybakach. Poprzednie odbyło się pięć lat temu, w sierpniu 2008 roku. Wówczas to na terenie ośrodka odsłonięto i poświęcono kapliczkę św. Krzysztofa, patrona kierowców. Posadzono również 15 sadzonek sosny, tzw. benedyktynek, bowiem nasiona tych drzew były poświęcone przez papieża Benedykta XVI. Dzisiaj można było zobaczyć, jak pięknie małe wówczas sadzonki rozwinęły się w duże drzewka.
Spotkanie w Rybakach rozpoczęła polowa Msza święta w intencji Bezpieczeństwa, Pokoju i Sprawiedliwości - odprawiona przez Arcybiskupa Wojciecha Ziembę Metropolitę Warmińskiego, z udziałem kapelanów poszczególnych służb oraz wicewojewody Jana Maścianicy, wójta Gminy Stawiguda Teodozego Marcinkiewicza oraz Szefów służb mundurowych uczestniczących w spotkaniu. W homilii ks. Arcybiskup apelował do funkcjonariuszy o dbanie o bliźnich i pełne życzliwości pokonywanie dróg na tej ziemi.
Po Mszy św. nastąpiło wręczenie certyfikatów „Złotego Krzysia” - znaczków i dyplomów będących podziękowaniem za zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy spotkania zapoznali się też z przygotowaną przez WORD w Olsztynie prezentacją dotyczącą stanu bezpieczeństwa na warmińsko-mazurskich drogach. Pan wice-wojewoda Jan Maścianica, w swoim słowie podziękował za zorganizowanie takiego spotkania i pozdrowił wszystkie tak licznie zebrane służby.
Pierwszą część spotkania zakończyło poświęcenie przez Arcybiskupa Wojciecha Ziembę pojazdów służb mundurowych. Szczególnym poświęconym pojazdem była replika rajdowego Poloneza słynnego kierowcy rajdowego z Warmii i Mazur śp. Mariana Bublewicza, a pojazd ten zbudował bardzo dokładnie dbając o pierwotne detale pan Marcin Derewońko z Olsztyna.
Druga część spotkania, ta mniej oficjalna, ale bardzo wartościowa pod względem integracji służb mundurowych, to zawody sportowe z udziałem reprezentacji służb uczestniczących w spotkaniu. Organizatorzy zaproponowali rozgrywki w piłkę nożną i siatkówkę plażową. Do rywalizacji na boiskach piłkarskich stanęło 11 drużyn.
Najlepsi okazali się Policjanci z KPP Szczytno, którzy w finałowym pojedynku wygrali z kolegami z KPP Iława 1:0. Trzecie miejsce zajęli również Policjanci, ale z KWP w Olsztynie, którzy w ostatnim meczu wygrali 2:0 z reprezentacją olsztyńskiej Straży Miejskiej. Piąte miejsce po dobrym występie, choć w okrojonym składzie - zdobyli Celnicy z Izby Celnej w Olsztynie. Puchary dla najlepszych drużyn ufundował Wojewoda warmińsko-mazurski. Był też Puchar Prezydenta Olsztyna dla najlepszego zespołu z Olsztyna - zdobyli go zawodnicy KW Policji w Olsztynie oraz puchar Wójta Gminy Stawiguda dla najlepszego zespołu spoza Olsztyna - zdobyła go ekipa Policjantów ze Szczytna. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Dariusza Murza z KPP Nidzica, a najlepszym piłkarzem został Marcin Dreszler, dzielnicowy z KPP Iława.
Na boiskach do siatkówki plażowej rywalizowało 13 dwuosobowych drużyn. Tutaj bezkonkurencyjni okazali się: Strażnicy Graniczni z WMOSG w Kętrzynie. Drugie miejsce wywalczyli Strażacy z KW PSP w Olsztynie, a na trzecim miejscu turniej zakończyli Policjanci z olsztyńskiej KWP. Zwycięzcy tego turnieju otrzymali Puchar Arcybiskupa Warmińskiego.
Po sportowych rozgrywkach był jeszcze czas na spotkanie przy ognisku, z dzikiem pieczonym na ruszcie w roli głównej. Wieczorne rozmowy i dyskusje nie miały końca a przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze i wszyscy podkreślali wielką potrzebę takich integracyjnych spotkań dla służb mundurowych.
- „Takie spotkanie służb mundurowych było dobrym miejscem, by do funkcjonariuszy tych służb się odwołać, by poprosić, aby byli zawsze na czele w dawaniu dobrego przykładu dla innych. Myślę, że modlitwa, następnie spotkanie na boiskach, a potem jeszcze wieczorne spotkanie przy ognisku, bardzo wszystkim pomogło nie tylko w integracji, ale myślę, że ci funkcjonariusze będą dobrym przykładem jeżeli idzie o bezpieczeństwo, i w ruchu drogowym, i w codziennym życiu - podsumował ks. Marian Midura.
Spotkanie zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przy współpracy z Ośrodkiem Caritas w Rybakach. Turnieje w piłce nożnej i siatkówce plażowej przygotowali i poprowadzili Strażnicy Miejscy z Olsztyna: pan Grzegorz Szczęsnowicz oraz panie Aneta Grela i Magdalena Panasiuk.
Organizatorzy składają specjalne podziękowania dla: Leśników z Nadleśnictwa Nowe Ramuki i Leśnictwa Pluski za wielką pomoc w przygotowaniu boisk do siatkówki. Firmie R-GOL z Ostródy i ks. Jerzemu Kraśnickiemu dyr. MIVA Polska za ufundowane nagrody.