A A A

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

niech będzie widoczny przez cały Rok!

 

Z takim życzeniem przeprowadzono „Akcję bez mandatu” na terenie województwa podkarpackiego. Była to akcja zorganizowana przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska oraz Duszpasterstwo Służby Celnej przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie i Izbą Celną w Przemyślu. W akcji wzięły udział właściwie wszystkie Służby zajmujące się bezpieczeństwem na naszych drogach, bowiem oprócz Policjantów z Podkarpacia (Wydziału Ruchu Drogowego KW Policji w Rzeszowie i WRD KP Policji w Mielcu) czynnie akcję wspierali: Funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu z Wydziału Zwalczania Przestępczości; Inspektorzy z Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego i Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Drogowego w Rzeszowie; Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu; Ratownicy Drogowi z Automobilklubu Mieleckiego.

 

Bardzo ważne czynności w tej akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach wykonywali księża kapelani Służby Celnej: ks. Krzysztof Skałkowski, ks. Marian Midura i ks. Kraśnicki, dyr. MIVA Polska, którzy po pouczeniu jakie od Policji otrzymał zatrzymany kierowca - krótką rozmową starli się trafić do sumienia kierowców i pasażerów, aby już na stałe ci użytkownicy pojazdów stosowali się do przepisów ruchu drogowego. Każdy z kierowców otrzymywał obrazek z patronem kierowców i podróżnych – św. Krzysztofem i Dekalog Kierowcy z MIVA Polska.

 

Po takiej szczerej rozmowie kierowcy i pasażerowie byli kierowani do sprawdzenia jak działa symulator dachowania oraz symulator zderzeń. Każdy z tych co przeszli przez te symulatory stwierdzali, że: „zawsze, ale to zawsze będą zapinać pasy bezpieczeństwa”. Symulatory udostępnił Instytut Transportu Samochodowego z Warszawy. Strażacy z PSP z Mielca sprawdzając stan gaśnic w pojazdach wyjaśniali jak jest ważne posiadanie sprawnej gaśnicy oraz oprowadzali po wystawie pokazującej skutki tragicznych wypadków na drogach. Wielu kierowców skorzystało z szybkiej nauki jak udzielać pierwszej pomocy, a kierowali tym ratownicy drogowi z Automobilklubu Mieleckiego oraz zapoznało się z działaniem video-rejestratorów w pojazdach ITD.

 

Najmłodsi pasażerowie zatrzymywali się chętnie przy stosiku podkarpackiej Policji gdzie zapoznawali się z akcją zapinania pasów przez najmłodszych i otrzymywali pamiątkowe „pancerniki”. Bardzo obleganym miejscem było stoisko MIVA Polska i akcji „KRZYŚ – trzeźwy i życzliwy kierowca” - każdy chętnie zabierał znaczek KRZYŚ z ulotką w której Krzysztof Hołowczyc zachęca, aby jadąc na imprezę, wesele zawsze wcześniej wybrać Krzysia, który na tej imprezie jest kierowcą i nosząc znaczek będzie chroniony przed alkoholem!

 

Akcję „Dzień Bezpiecznego Kierowcy” wspierała modlitwa za polskich kierowców i wszystkich użytkowników dróg. Uroczystą Mszę świętą za polskich kierowców odprawił ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców i ks. Jerzy Kraśnicki, Dyrektor MIVA Polska. Poświęcono także bardzo wiele pojazdów - a wszystko to w Mielcu w parafii pw. Ducha świętego w Mielcu. Proboszcz tej parafii ks. Waldemar Ciosek otworzył piękną wystawę pt: „Z Ewangelią w drogę na krańce świata” - pokazuje ona pojazdy i wszelkie środki transportu na misjach, które pomogli zakupić polscy kierowcy w ramach akcji MIVA Polska.

 

Akcję na żywo relacjonowała stacja Polsat News a na miejscu było bardzo wielu dziennikarzy z różnych rozgłośni, gazet, lokalnych telewizji oraz portali internetowych. Bardzo ciekawie o tym mówiono w radiowej Jedynce w Sygnałach Dnia, które na żywo łączyły się z Mielcem, aby przekazać informacje o akcji i apele do kierowców i wszystkich użytkowników dróg. (na końcu podajemy info z PAP oraz z Sygnałów Dnia).

 

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim co wspomagali przygotowanie i przebieg akcji: Policjantom z WRD na czele z podinsp. Waldemarem Pieniowskim i kom. Grzegorzem Watraczem; Michałowi Kopackiemu z ITS-u z Warszawy; Janowi Mrozowi z GITD i Inspektorom z WITD w Rzeszowie. Strażakom PSP KP w Mielcu. Grzegorzowi Stryjskiemu z Automobilklubu Mieleckiego i Ratownikom Drogowym; panu Krzysztofowi Leś z firmy Reg-Benz za użyczenie parkingu, pomoc i wsparcie w naszej akcji.