A A A

Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu

Doroczne wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców, skłania nas nieustannie do refleksji nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Jak bardzo to ważna i istotna sprawa wiedzą na pewno osoby często poruszające się po drogach. Aby było bezpiecznie trzeba wielu starań ludzkich, ale nie wolno również zapominać o przywoływaniu wstawiennictwa św. Krzysztofa i naszych patronów. Okazją do modlitwy za kierowców oraz przeprowadzenia działań profilaktycznych służących zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach były obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy zorganizowane w Zagórzu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. za kierowców i o bezpieczeństwo w ruchu drogowym o godz. 11:00 w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Zagórzu. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił Metropolita Przemyski ks. abp Adam Szal. Dokonał także błogosławieństwa kierowców, poświęcenia pojazdów oraz poświęcenia figury św. Krzysztofa. Uroczystości uświetnił swoją obecnością ks. dr Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców, kapłani z dekanatu oraz kapelani służb mundurowych.

Drugą część obchodów Dnia Bezpiecznego kierowcy stanowił piknik bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rozpoczęło go uroczyste odczytanie Dekalogu Kierowcy. Następnie rozpoczęły się pokazy na stanowiskach profilaktycznych. Szczególną uwagą cieszył się pokaz ratownictwa drogowego, przygotowany przez Państwową Straż Pożarną z Sanoka. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzała również możliwość skorzystania z symulatora dachowania oraz symulatora zderzeń, przygotowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. Wiele atrakcji dla uczestników pikniku przygotowały także: Ochotnicza Straż Pożarna z Zagórza, Komenda Wojewódzka Policji z Rzeszowa oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

Gratulujemy organizatorom wydarzenia, które uwrażliwiło uczestników na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz przypomniało, że troska o zdrowie i życie ludzkie jest niezbędnym elementem wszelkich podróży. Obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy w Zagórzu były również okazją do zwrócenia uwagi na bardziej szczegółowe elementy bezpieczeństwa jak: jazda z bezpieczną prędkością, jazda w pasach i fotelikach oraz trzeźwa jazda.

 

Dzień Bezpiecznego Kierowcy - abp Adam Szal - kazanie

 

źródło:przemyska.pl

zdj. Kinga Guzik

 

Obejrzyj relację z TVP