A A A

II Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

20 kwietnia 2008

„Każdego roku na wiosnę słyszymy o tym, jak wielu ludzi ginie w wypadkach na naszych polskich drogach. Ludzie wierzący nie mogą być obojętni na ten wielki narodowy problem. Aby to zmienić, zwróćmy się do naszych kierowców, pieszych i rowerzystów ze wspólnym apelem i otoczmy ich modlitwą” – apeluje Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura. Najbliższa niedziela, 20 kwietnia, będzie obchodzona jako Niedziela Modlitw za Kierowców.

W kościołach będą czytane apele o bezpieczną jazdę, wezwania Modlitwy Powszechnej skoncentrują się na prośbach za kierowców, pieszych oraz wszystkich rannych i zabitych w wypadkach na drodze. O Niedzieli Modlitw za Kierowców będą przypominać plakaty z wymownym obrazem osoby w więzieniu i podpisem „Sto lat! Sto lat! Nawet tyle nie wystarczy, żeby zapłacić za życie innych”. Ma on zwrócić uwagę na konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nad poprawą bezpieczeństwa na naszych drogach. Z badań KRBRD wynika, że niestety bardzo dużo młodych ludzi regularnie prowadzi po alkoholu i tylko szokujące komunikaty mogą im uświadomić zagrożenia, na jakie narażają siebie i innych. Respondenci (młodzi kierowcy) zdawali sobie sprawę, że mogą stracić prawo jazdy, ale dopiero po obejrzeniu szokujących spotów telewizyjnych przyznawali, że najbardziej boją się, że zrobią krzywdę komuś, a sami wyjdą cało i będą musieli z tym piętnem żyć.

Statystyki są przerażające:
+ Trzydzieści pięć milionów ludzi zginęło dotychczas na świecie w wypadkach drogowych - szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dane te obejmują okres od 1896 r., kiedy pierwszy taki wypadek z ofiarą śmiertelną zanotowano w Londynie.
+ Dziś na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co 30 sekund jeden człowiek. Ok. 40% wszystkich zabitych to dzieci i młodzież. Mężczyźni stanowią ok. 75 proc. ofiar śmiertelnych wśród osób poniżej 25 roku życia, osoby w wieku od 15 do 44 lat – ponad połowę.
+ Wypadki komunikacyjne stają się z wolna chorobą naszej cywilizacji, jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów ludzi. Prognozy ekspertów są jeszcze bardziej niepokojące: w 2020 r. liczba śmiertelnych ofiar ruchu drogowego może przekroczyć nawet 2 mln osób, a wypadki drogowe przesunąć się na trzecią pozycję wśród największych zagrożeń zdrowia i życia, tuż po chorobach serca i nerwicach.

MIVA Polska powstała w roku 2000, działa jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji. Mission Vehicle Association - to specjalistyczna organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. MIVA od ponad 55 lat działa w Austrii (www.miva.at), również w Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, nawet w Korei Południowej, USA (w Waszyngtonie - MIVA Ameryka).

Akcje prowadzone przez MIVA Polska w 2008 r.:
20 IV – II Niedziela Modlitw za Kierowców
10 V – VII Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę
20-27 VII – IX Tydzień św. Krzysztofa – to apel do kierowców, aby jako podziękowanie za bezpiecznie przejechane kilometry złożyli dar na misyjne środki transportu. Hasło i prośba: Podaruj polskim misjonarzom „1 grosz za 1 km przejechany bez wypadku”. 25 VII to dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców.
16 XI – Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków
+ Przyznanie statuetki NIOSĄCY CHRYSTUSA. Wyróżnienie przyznawane jest przez MIVA Polska i Dzieło Pomocy ”Ad Gentes” osobom działającym na rzecz misji.
+ Kurs dla Kierowców Biskupów

(wg BP KEP)

Fotoreportaż: http://www.episkopat.pl/?a=foto&id=399