A A A

IX Pielgrzymka Kierowców

na Jasną Górę

 

25.04 - Niedziela modlitw za kierowców:
„Kierowcy i piesi świadkami miłości na każdej drodze”
Drodzy Siostry i Bracia – Kochani Kierowcy, Piesi i Rowerzyści!

 

 

Niedziela modlitw za kierowców: Żyć to znaczy być w drodze

„Kierowcy i piesi świadkami miłości na każdej drodze” - to hasło tegorocznej niedzieli modlitw za kierowców. Organizuje ją 25 kwietnia - tuż przed długim majowym weekendem - krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura we współpracy z Komendą Główną Policji i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Niedziela modlitw za kierowców, przypadająca w tym roku 25 kwietnia, to dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dla ludzi wierzących to czas refleksji nad tym, czy na drogach i ulicach zachowują się jak ci, którzy znają Chrystusa.

Tego dnia, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich polskich kierowców, a także wszystkich, którzy zginęli w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, w szczególności w intencji pilotów. Msza św. rozpocznie się o godz. 8.00. Przewodniczyć jej będzie Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura wspólnie z Dziekanem Służby Celnej ks. mgr lic. Marcinem Iżyckim.

Do każdej z 10 500 parafii w kraju zostały wysłane wcześniej plakaty z polskim mistrzami kierownicy - ekipą Orlen Team i materiały z apelem do kierowców, popartym rozważaniem na temat: „Etyka kierowcy chrześcijanina!”

Kim jest chrześcijański kierowca? W materiałach przygotowanych przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców na niedzielę modlitw za kierowców czytamy, że chrześcijański kierowca powinien być zawsze życzliwy i we wszystkich okolicznościach przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a także zachowywać całkowitą trzeźwość.
"Żyć to znaczy być w drodze" – pisze w słowie skierowanym do uczestników ruchu drogowego ks. Midura. „Przeżywając traumę spowodowana przez tragiczne wypadki drogowe musimy zawsze pamiętać, że jako ludzie jesteśmy pielgrzymami na tym świecie i „nie mamy tutaj trwałego miasta, ale szukamy tego, które ma przyjść” (Hbr 13, 14) – czytamy.
Ks. Midura zwraca też uwagę na ofiary tragedii na drogach. Przypomina, że przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie powstaje pierwszy w Europie pomnik pamięci Ofiar Wypadków oraz planowany jest ośrodek pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach (więcej na:
www.pz.lap.pl).
Wobec dramatów wiążących się z niebezpiecznym poruszaniem się po drogach, zwraca też uwagę na odpowiedzialność każdego kierowcy, pieszego czy rowerzysty. „Świat motoryzacji to realizacja nakazu: czyńcie sobie ziemię poddaną. Ale czyńmy to mądrze!” – podkreśla krajowy duszpasterz kierowców, nawołując do troski o życie.

„Ufając, że z każdym rokiem będzie się poprawiał stan techniczny naszych dróg, zróbmy wszystko, co do nas należy, aby każdy człowiek mógł nimi bezpiecznie podróżować” – apeluje ks. Midura.
Za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, kierowcy będą dziękować 8 maja podczas dorocznej IX Pielgrzymki na Jasną Górę. Wraz z Duszpasterstwem Kierowców organizuje ją MIVA Polska, która pomaga polskim misjonarzom w zakupie środków transportu. „Szczególną naszą troską jest bezpieczeństwo na naszych drogach, będziemy prosić wszystkich obecnych, aby jeździli roztropnie, byli życzliwi dla innych” – napisali organizatorzy pielgrzymki, zapraszając do uczestnictwa w niej i wspólnej modlitwy za kierowców.

(duszp./ jl © Biuro Prasowe KEP 2010)

 

Posłuchaj fragmentu audycji
nagranej w Polskim Radio Lublin
prowadzonym przez red. Jacka Bieniaszkiewicza