A A A

Kierowcy Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyli w XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kierowców na Jasną Górę

Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji IAS w Katowicach i funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej z IAS w Katowicach z kapelanem ks. nadkomisarzem Piotrem Jakubuś - za udział i pomoc w organizacji Pielgrzymki!

 

18. Pielgrzymka Kierowców odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja. Co roku spotkanie jest okazją do modlitwy o bezpieczną jazdę dla kierowców i pasażerów, ale także dla polskich misjonarzy na całym świecie, korzystających z pojazdów fundowanych przez polskich kierowców za pośrednictwem organizacji MIVA Polska. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Mocni w Bożym Duchu”.

 

„Mamy być mocni w życzliwości, w szacunku do innych ludzi, którzy poruszają się po drogach, żeby zobaczyć w drugim człowieku swego bliźniego, brata, siostrę, żeby okazać mu życzliwość, i kiedy trzeba, pomoc, żeby ten szacunek był okazany w słowach, gestach i czynach – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców - Jednocześnie wiemy, jaki jest stan bezpieczeństwa, bo przecież ostatni długi majowy weekend pokazał, że dobrze nie jest, że tyle złego dzieje się na drogach, tyle tragedii się odbywa. Jesteśmy tutaj po to, żeby modlić się o bezpieczeństwo na drodze, o bezpieczne podróże dla wszystkich”.

 

„Kiedy zaczynaliśmy akcję w roku 2000, to było ponad 7-8 tys. ludzi, którzy zginęli na drogach. A teraz jest około 2-3 tysięcy. Ale to też jest za dużo. I dlatego bardzo chcemy, żeby ludzie wierzący byli tym przykładem, ta elitą na drodze” – podkreśla ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.

 

Inicjatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę jest o. Nikodem Kilnar, paulin. „Pielgrzymka Kierowców zrodziła się w moim sercu ze współpracy z ks. Marianem Midurą, z którym współpracowaliśmy na misjach w Republice Południowej Afryki. Aby głosić Słowo Boże na misjach, potrzebne są środki transportu. I wtedy zrodziła się idea, aby na początku maja zaprosić wszystkich kierowców na Jasną Górę, aby ogarnąć ich modlitwą i prosić o bezpieczną jazdę, ale jednocześnie prosić ich o pomoc przy zakupie środków transportu dla misjonarzy”. Jak podkreśla o. Nikodem, „na pielgrzymkę zapraszamy też tych, którzy stracili swoich najbliższych na drodze, którzy noszą w swoim sercu ból i dramat ich odejścia, i ofiarujemy modlitwę za tych, którzy zginęli w wypadkach drogowych”.

 

W sposób szczególny na każdej pielgrzymce kierowcy zachęcani są do włączenia się w akcję „Jeden grosz za jeden kilometr”. W ten sposób kierowcy dziękują za bezpiecznie przejechane kilometry, a misjonarze na całym świecie mogą otrzymać środki transportu potrzebne w pracy misyjnej.

 

„Na pielgrzymce są misjonarze, żeby podziękować i modlić się za swoich dobroczyńców – mówi ks. Jerzy Kraśnicki – W ubiegłym roku dzięki tej akcji udało się zorganizować 97 projektów. W tej liczbie jest 40 samochodów terenowych, osobowych, 3 busy, 2 ambulanse na Madagaskar, 64 motocykle. Jest też duża liczba, ponad pół tysiąca, rowerów dla katechistów, są też skutery śnieżne na Arktykę i na Alaskę, są też 3 konie i 3 wozy do Senegalu, żeby dowodzić najmłodsze dzieci do szkoły. I to wszystko jest dzięki akcjom MIVA Polska. Suma, która przekazana została w ubiegłym roku na te pojazdy, to ponad 600 tys. euro. Więc na tej pielgrzymce dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w tę akcję, i jednocześnie zachęcamy innych”.

 

Na pielgrzymkę przyjechał m.in. Maciej Wisławski, pilot rajdowy, jeden z najbardziej utytułowanych rajdowców w Polsce, pilotował m.in. Krzysztofa Hołowczyca. Jak podkreśla, uczestniczy w pielgrzymce kierowców, żeby zaapelować o pomoc dla misjonarzy – sam był 14 razy w RPA, i miał kontakt z pracującymi tam polskimi misjonarzami: „Chcę tutaj osobiście podziękować Opatrzności Bożej, że przejechałem te parę milionów kilometrów i mogę tutaj być, a z drugiej strony chcę zaapelować do uczestników tej pielgrzymki, żeby za ten szczęśliwie przejechany kilometr ofiarowali ten 1 grosz, żebyśmy mogli kupić środki transportu dla misjonarzy i księży, którzy – ja wiem najlepiej, bo tam byłem – jak ciężko pracują”.

 

Na spotkanie dotarł także ks. Krzysztof Kasprzak z arch. krakowskiej, od 4 lat pracujący w Tanzanii. „Chciałem podziękować ludziom, którzy wpierają akcje MIVA Polska, bo to rzeczywiście jest pomoc dla misjonarzy, bo misjonarz bez środka transportu – jakikolwiek by on nie był, czy to motocykl, czy skuter, czy traktor, czy bus, czy łódka - nie dałby sobie rady – mówi misjonarz – W tamtym roku otrzymaliśmy dwa motocykle, co sprawia, że jesteśmy bardziej mobilni, niż samochodem, bo w miejscach, gdzie drogi są średnie, nie ma innego rozwiązania niż motocykl”. Ks. Krzysztof posługuje w diecezji o powierzchni ponad 2500 tys. kilometrów kwadratowych, czyli – jak mówi - pół archidiecezji krakowskiej, i ma 33 wioski do objechania. „Więc oprócz tego, że jestem księdzem, to jestem kierowcą” – dodaje kapłan.

 

Obecni na pielgrzymce policjanci korzystając z okazji apelują do kierowców o bezpieczną jazdę. „Największą bolączką kierowców na drodze jest brawura, i brak przewidywania tego, co się może stać. A jak statystyki mówią, głównym powodem wypadków i zdarzeń drogowych jest przekroczenie prędkości – mówi podkomisarz Sebastian Tyras, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – Więc apeluję do wszystkich kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Te 5 minut naprawdę nie zbawi nikogo, a może uratować życie”. Nadkomisarz Grażyna Dudek, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie również twierdzi, że największe przewinienia kierowców to „prędkość, brawura i brak wyobraźni”. „Każdy kto będzie jechał rozsądnie, z prędkością, która pozwoli mu wykonać wszystkie manewry we właściwym czasie, to będzie wystarczające do tego, żebyśmy na naszych drogach nie ginęli” – podkreśla policjantka i apeluje także o trzeźwość oraz używanie telefonów komórkowych tylko w zestawach głośnomówiących. „Telefony to straszna plaga, ponoć telefon potrafi odciągnąć 33 procent naszej uwagi. Telefon trzymany w ręce to ogromna przeszkoda w tym, żeby właściwie i szybko reagować. A alkohol i samochód nie idą nigdy w parze” – przypomina pani nadkomisarz.

 

Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. misji, wieloletni misjonarz w Kongo. Zebranych witał o. Nikodem Kilnar. Przed Eucharystią miało miejsce wprowadzenie w tematykę Pielgrzymki Kierowców. Na zakończenie Mszy św. podkomisarz Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach skierował przesłanie do kierowców, a ks. Marian Midura złożył Akt Zawierzenia kierowców Pani Jasnogórskiej. Po Eucharystii w odkrytym samochodzie MIVA Polska księża przejechali przez parkingi jasnogórskie i poświęcili samochody pielgrzymów.

 

o. Stanisław Tomoń BPJG