A A A

Kurso-Rekolekcje 28.03.2008

W Ośrodku Caritas w Rybakach odbyły się w dniach 28 - 30 marca pierwsze
w Polsce kurso-rekolekcje dla kierowców.
Według wicedyrektora diecezjalnej Caritas i krajowego duszpasterza kierowców, głównym celem spotkania było "krótkie rozważanie duchowe połączone z profesjonalnym treningiem dla kierowców". Zajęcia techniczne prowadził Jacek Czachor - uczestnik Raju Paryż-Dakar.

W dniach skupienia uczestniczyli m.in. policjanci, strażacy, funkcjonariusze służby celnej, pielęgniarki i rehabilitantki Caritas, które na co dzień dojeżdżają do pacjentów, którymi opiekują się w ramach działalności domowego hospicjum. Wśród nich była siostra Weronika Mościcka z hospicjum w Olsztynie. - Nie ukrywam, że było spore zainteresowanie tego typu szkoleniem. Dzięki niemu mogę pewniej poczuć się za kierownicą, ale z drugiej strony uświadomiłam sobie, że nawet po 10 latach korzystania z auta, wciąż popełniamy błędy, dlatego trzeba przez cały czas uważnie korzystać z dróg - powiedziała albertynka.

Współorganizatorami spotkania od strony technicznej były General Motors Poland, a także Akademie Jazdy Opla i Chevroleta, a obsługę logistyczną zapewniła Caritas Archidiecezji Warmińskiej. W trakcie trzydniowych kurso-rekolekcji odbyły się m.in. nabożeństwa w intencji kierowców, zajęcia formacyjne dla uczestników jak też zajęcia praktyczne pod okiem specjalistów z branży motoryzacyjnej.

- Dziękuję wszystkim, ale przede wszystkim sponsorom, bo jedna godzina takiego szkolenia
dla jednej kosztuje 300 złotych, mam nadzieję, że odbędą się podobne spotkania - powiedział ks. Marian Midura.
Jednocześnie apelował do uczestników kurso-rekolekcji: - Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj - dalej są przykazania.

Jedno z nich, piąte głosi: Nie zabijaj - bądź trzeźwy, a szóste Zapnij pasy - będziesz bezpieczniejszy - mówił ks. Midura.

Cele ośrodka Caritas, który istnieje od roku to m.in. organizowanie szkoleń dla wolontariuszy Caritas skupionych w Parafialnych Zespołach Caritas i Szkolnych Kołach Caritas, prowadzenie Zakładu Aktywności Zawodowej i rehabilitacja osób niepełnosprawnych z obecnością konia jako współterapeuty.