A A A

MIVA z polskimi Kierowcami na Jasnej Górze

11. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców zgromadziła na Jasnej Górze 3 tys. osób. W sobotę, 12 maja pod hasłem „Kierowcy i podróżni ludźmi zawierzenia - na wzór bł. Jana Pawła II”, modlili się przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drodze, kierowcy rajdowi z Orlen Team, misjonarze, duszpasterze i kierowcy.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in. misjonarze z Afryki: ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska oraz ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców. Obecny był również Jacek Czachor, mistrz świata terenowych rajdów motocyklowych.

„Naszym celem jest podziękowanie Maryi za przejechane kilometry, za bezpieczne kilometry, i mamy apel do kierowców, żeby jeździli spokojniej na drogach, żeby uważali, żeby nie jeździli brawurowo, i żeby zawsze dojeżdżali do celu – mówi Jacek Czachor – Teraz jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy jeżdżą na motorach. Jeżdżą bardzo szybko, i właściwie każda wywrotka na motocyklu, to jest duże połamanie albo wypadek śmiertelny. Dlatego trzeba wiedzieć, co się posiada w rękach, i trzeba uważać na tych motocyklach, jedziemy w ruchu ulicznym, i też odpowiadamy za drugą osobę” - przypomina.

 

„Misje i bezpieczeństwo na drogach, to są jakby dwie strony jednego medalu, to jest takie piękne połączenie, bo podróżowanie jest charakterystyczną cechą misjonarzy, i połączenie tego z kierowcami, którzy również się przemieszczają jest wspaniałą i piękną ideą – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska – Połączenie wdzięczności kierowców za przebyte podróże, i przeznaczenie ofiar na pojazdy dla misjonarzy, jest tutaj wspaniałym łącznikiem”.

 

„Statystyki są dużo lepsze niż były w latach ’90-tych, bo ginęło na polskich drogach nawet ponad 10 tys. ludzi rocznie, teraz mamy ok. 4 tysięcy, ale ile milionów samochodów i kierowców, szczególnie młodych kierowców, przybyło na polskich drogach, a więc gdyby nie te apele, gdyby nie te modlitwy, gdyby nie ta już może 11. Pielgrzymka Kierowców tu na Jasnej Górze, gdzie przez Maryję mocno prosimy Pana Boga, i przez św. Krzysztofa wypraszamy te bezpieczne podróże, to na pewno byłoby znacznie, znacznie gorzej i trudniej poruszać się po naszych drogach” - opowiada ks. Marian Midura

(posłuchaj: rozmowa z ks. Jerzym Kraśnickim i ks. Marianem Midurą )


Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji wszystkich kierowców i podróżujących przewodniczył bp Jerzy Maculewicz, administrator apostolski w Uzbekistanie w koncelebrze z misjonarzami.

Pielgrzymów powitał o. Nikodem Kilnar , pomysłodawca pielgrzymki: „W tym Świętym Miejscu chcemy dzisiaj szczególnie polecać kierowców, wszystkich tych, którzy wspomagają również misjonarzy, poprzez swoje ofiary w zakupie środków transportu. To właśnie dzięki tej inicjatywie – MIVA Polska – tak wielu misjonarzy polskich pracujących w krajach misyjnych może dotrzeć z dobrą nowiną o zbawieniu do najbiedniejszych”.

„Wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo nas samych, ale też i innych – mówił podczas homilii bp Jerzy Maculewicz - To od człowieka często najwięcej zależy, to on trzyma kierownicę, to on decyduje o prędkości i decyduje o tym, w którą stronę skręcić, gdzie pojechać. W życiu jest troszeczkę inaczej. Człowiek, aby był szczęśliwy i dotarł do celu, czyli dotarł do Boga, potrzeba, aby był kierowany przez Boga, aby był posłuszny Panu Bogu, a przede wszystkim, żeby w swoim życiu odczytywał, że obecny jest Duch Święty, że Duch Święty mieszka w nas”.

„W wielu współczesnych samochodach są urządzenia satelitarne, GPS-y, które pokazują drogę, często robią to bardzo dobrze, i nie wiem, na ile każdy z nas ludzi wierzących zdaje sobie sprawę, że my mamy coś więcej niż takie elektroniczne urządzenie, że mamy Ducha Świętego, który nie tylko potrafi pokazać drogę, ale przede wszystkim wyprzedza wiele rzeczy, które w naszym życiu mogą się wydarzyć, przed którymi może chce nas ustrzec, albo przede wszystkim może i obronić, abyśmy nie popadli w jakąś biedę” – dodał biskup.

Słowo na zakończenie wypowiedział insp. Józef Syc z Biura Ruchu Drogowego Komedy Głównej Policji w Warszawie. „Pielgrzymki z całą pewnością przyczyniają się do bezpieczeństwa na naszych drogach. Każdy obrazek św. Krzysztofa, który ks. Marian Midura podaruje komuś, na pewno poruszy jakąś szarą komórkę kierowcy, który siądzie za kierownicą i wyruszy w podróż” – powiedział.


Przed Cudownym Obrazem nastąpiło Zawierzenie Kierowców i Podróżujących opiece Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski i św. Krzysztofa, patrona podróżujących. Następnie poświęcone zostały samochody stojące na jasnogórskich parkingach, a na dziedzińcu jasnogórskim poświęcono pojazdy policji i służby celnej.

O godz. 13.30 została odprawiona Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich w intencji wszystkich ofiar wypadków drogowych i poszkodowanych w wypadkach.

W czwartek, 10 maja o godz. 21.00 Apel Jasnogórski poprowadził ks. Jerzy Kraśnicki. Podczas Apelu modlono się za Ojczyznę i o poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

 

Organizatorem corocznej pielgrzymki jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

 

źródło: www.jasnagora.com