A A A

Odblaskowo na Warmii i Mazurach z pomocą Bł. Jana Pawła II


„Mamy sposób, aby osoby starsze nosiły odblaski” - tak Krajowy Duszpasterz Kierowców zaprosił Policjantów z Warmii i Mazur do wspólnej akcji na rzecz zachęcania szczególnie osób starszych i dzieci do noszenia odblasków, bowiem mimo rozdawania wielu różnych rodzajów odblasków - bardzo mało osób te odblaski nosi.

W małych miejscowościach, we wioskach, gdzie nie ma chodników przy drodze - poruszanie się po zmroku dla pieszych - szczególnie osób starszych i dzieci staje się bardzo niebezpieczne, a ze statystyk policyjnych wynika, że często po zmroku zdarza się w takich miejscach wiele tragicznych wypadków. Aby uniknąć takich tragicznych zdarzeń powstała akcja: „Odblaskowa Warmia i Mazury”, a częścią tej akcji jest sposób przekazywania odblasków osobom starszym i dzieciom jaki zaproponowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców czyli: przygotowano odblaski na dużej (6 cm średnicy) przypince (broszce).

Na odblaskowej folii jest nadruk z postacią bł. Jana Pawła II i napisem: „Kierujmy się miłością na drodze”.

Takie odblaski księża po wieczornym nabożeństwie prezentują w kościele, następnie poświęcają i zachęcają wiernych, aby każdego dnia przypinając - nosili dla uczczenia naszego wielkiego Rodaka, a przez to też dbali o swoje bezpieczeństwo będąc widoczni na drodze. Odblaski wydrukowane na bardzo dobrej folii odblaskowej przygotowała firma SAKOWSKA z Warszawy, a pierwsze kilka tysięcy sztuk wspólnie z Duszpasterzem Kierowców sfinansował Warmińsko-Mazurski Zarząd NSZZ Policjantów w Olsztynie.

W dniu 15 października br. (w przeddzień 35 rocznicy wyboru na Papieża Karola Wojtyły) w pod-olsztyńskiej parafii Św. Jana Ewangelisty - wieczorem we Mszy św. uczestniczyli Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie z samym Komendantem nadinspektorem Józefem Gdańskim na czele. Mszy św. przewodniczył ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców, a ks. Leszek Kuriata, proboszcz parafii koncelebrował. We Mszy św. uczestniczyło wiele osób starszych i dzieci, które jak co dzień wieczorem przychodzą na Mszę św. i Nabożeństwo Różańcowe. Wszyscy modlili się m.in. w intencji lepszego bezpieczeństwa na drogach.

Po Mszy św. ks. Marian pokazał wszystkim jak wyglądają nowe odblaski i wskazując na postać bł. Jana Pawła II prosił, aby te odblaski, które zaraz będą poświęcone każdy nosił ze czcią dziękując za wielkiego Polaka i dzięki temu też był lepiej widoczny na drodze w wieczornej porze. Do zebranych przemówił też pan Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wskazując, że takie akcje mają na celu ochronę życia i zdrowia wielu ludzi, aby na przyszłość uniknąć wielu tragicznych zdarzeń. Następnie ks. Proboszcz Leszek poświęcił wszystkie odblaski, a pan Komendant Józef Gdański i Policjanci rozdali dzieciom i starszym i wszystkim obecnym. Zrobiono potem wspólne zdjęcie i przy wygaszonych światłach w blasku latarki ks. Marian pokazał jak działają odblaski, pokazano także jak wygląda odblaskowo przygotowany rower. W promocji akcji „Odblaskowe Warmia i Mazury” uczestniczyła TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, PAP…

Kolejna akcja z odblaskami zaplanowana jest na 22 października br. w Rozogach w tamtejszym Gimnazjum i Szkole Podstawowej, która nosi imię Jana Pawła II a będzie to w dniu święta Patrona.

 

http://www.tvp.pl/

http://ro.com.pl/

http://wo24.pl/

http://poinformuj.opoka.org.pl/