Ośrodek terapii po traumie powypadkowej
przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie
Podejmując ideę prowadzenia terapii po traumie powypadkowej przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, 18 IV 2009 r. od godz. 14.00 do 18.00 psycholodzy pani Barbara Drążkiewicz z Bochni i pani Wanda Badura z Krakowa prowadziły, w udostępnionych pomieszczeniach domu naprzeciw kaplicy bł. Karoliny w Wał Rudzie, porady dla osób będących w traumie po stracie bliskiej osoby w wypadku drogowym. Od tego dnia, każdego 18 dnia miesiąca od godz. 14.00, będą prowadzone porady dla osób dotkniętych taką tragedią, które w tych dniach przybywają na Drogę krzyżową. Celem tej pomocy jest wspomóc ich lub skierować do dalszej stosownej terapii.
Powstaje projekt ośrodka terapii. Przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Alter Ego i innym organizacjami będącymi inicjatorami tego pomysłu, powoływane jest stowarzyszenie, które będzie pracowało nad pozyskiwaniem środków na budowę i działalność pierwszego tego typu ośrodka w Polsce, który będzie specjalizował się w prowadzeniu terapii po traumie powstałej po stracie bliskiej osoby.
Do księgi pamięci w Sanktuarium bł. Karoliny zapisano kolejne 2 osoby, za które modlono się podczas drogi krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, w której uczestniczyło ok. 3000 osób.
Projekt budowy pomnika ofiar wypadków drogowych w Zabawie, autorstwa pana Jacka Kucaby, zyskał akceptację biskupa Wiktora Skworca i zatwierdzenie Komisji Sztuki Kościelnej Diecezji Tarnowskiej oraz uzyskano odpowiednie pozwolenia na jego realizację.
Aby ruszyć z budową potrzebne są pieniądze. Pomnik będzie powstawał z ofiar składanych przez osoby identyfikujące się z tym pomysłem, aby w ten sposób upamiętnić tych, którzy zaliczani są tylko do statystyki; nie wspomina się ich nawet w ogłoszonych dniach żałoby i nigdzie jeszcze nie zostały upamiętnione. Stawiane krzyże przydrożne przypominają o tragedii, która zdarzyła się na drodze. Często umieszczane są w miejscach, w których trudno o zachowanie odpowiedniego szacunku; czasem już zapomniane, powinny być z należną czcią zebrane i stanowić pomnik, który będzie wyraźniej przemawiał i upamiętniał, tych którzy niespodziewanie i za wcześnie odeszli.
Składane ofiary każdego 18. dnia miesiąca przez uczestników drogi krzyżowej oraz wpłaty na specjalne konto bankowe będą środkami z których powstanie pomnik pt. Przejście.
ING Bank Śląski O/Tarnów - Słowackiego
Pomnik Przejście
Zabawa 2
33-133 Wał Ruda
63 1050 1562 1000 0023 4009 8033
Pomnik będzie jednym z elementów terapii, która będzie prowadzona w powstającym ośrodku przy Sanktuarium bł. Karoliny. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach internetowych Sanktuarium bł. Karoliny.
Pozdrawiam i proszę, w miarę możliwości, o przekazanie dalej tej informacji, abyśmy w Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w 3 niedzielę listopada mogli przedstawić go prawdopodobnie jako pierwsi, nie tylko w Europie ale i świecie, innym narodom, jako wyraz pamięci dla tych co odeszli i wsparcia tych, którzy pozostali w bólu po stracie najbliższych.
ks. Zbigniew