A A A

Relacja z XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki

W piątek - dn. 13.05.2016. r. Apel Jasnogórski prowadził - modląc się za wszystkich kierowców ks. dr Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców i Kapelan Służby Celnej. Obecni byli też Celnicy i Policjanci Ruchu Drogowego.

Pod hasłem „Miłosierni na drogach” przebiegła tegoroczna 15. Pielgrzymka Kierowców na Jasnej Górze zorganizowana przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, Duszpasterstwo Służby Celnej, MIVA Polska i Ojców Paulinów. Przed wizerunek Matki Bożej Królowej Polski przybyli pielgrzymi-kierowcy, aby zawierzyć wszystkie swoje podróże Najświętszej Maryi, otoczyć modlitwą kierowców i podróżujących, modlić się za ofiary wypadków na drogach oraz duchowo wspierać misjonarzy i misjonarki. Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim w piątek 13 maja.

 

W wydarzeniu wzięli udział nie tylko kierujący pojazdami i duszpasterze kierowców, ale także ludzie bezpośrednio związani z bezpieczeństwem ruchu drogowego, a więc policjanci ruchu drogowego, funkcjonariusze WZP z IC w Katowicach i Olsztynie, instruktorzy jazdy, przedstawiciele instytucji związanych z ruchem drogowym, uczniowie szkół samochodowych, przyjaciele i ofiarodawcy MIVA Polska oraz misjonarze i przedstawiciele środowisk misyjnych. Szczególnymi gośćmi tegorocznej pielgrzymki byli zawodowi kierowcy rajdowi z zespołu Orlen Team, Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. „Zawodowy kierowca kojarzy nam się z brawurą, a oni zawsze mówią o bezpiecznej jeździe. Pamiętam, jak na jedną z pierwszych pielgrzymek przybył tutaj Krzysztof Hołowczyc. Powiedział, że jeżeli ta pielgrzymka, i jego pobyt tu na Jasnej Górze, i ta modlitwa sprawią, że jeden kierowca nie zginie, to warto było tu przyjechać” - podkreślił o. Nikodem Kilnar, paulin, inicjator pielgrzymki kierowców. Na jasnogórskim dziedzińcu został zaparkowany rajdowy samochód terenowy, który wzbudzał niemałe zainteresowanie pielgrzymów. Pierwszym punktem pielgrzymki był wieczorny Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. Mariana Midury – Krajowego Duszpasterza Kierowców. „Przybywamy tutaj, bo wiemy, że musimy czuwać każdego dnia, kiedy poruszamy się po naszych drogach, po ulicach, po drogach całego świata, jako kierowcy, motocykliści, rowerzyści czy piesi” – mówił ks. Midura.

 

W sobotę od samego rana zaproszeni goście wraz z pielgrzymami uczestniczyli w krótkim czuwaniu w Jasnogórskiej kaplicy. Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska nawiązując do hasła „Miłosierni na drogach” powiedział: „Chcemy prosić o miłosierdzie na drogach i uczyć się miłosierdzia”. W tym samym duchu przemówili zaproszeni goście. „Przyłączając się do głosu duchownych, do głosu wszystkich tutaj pielgrzymujących, pamiętajmy, że jest ten czas refleksji przed świętym obrazem na zastanowienie się, w jaki sposób ja sam poruszam się po drogach, czy moje zachowanie jest odpowiedzialne, czy moje zachowanie na drodze nie powoduje zagrożenia dla innych” – zaapelował Dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji mł. Insp. Rafał Kozłowski. Następnie Marek Dąbrowski, Polski rajdowy kierowca w swoim imieniu i Jacka Czachora podziękował Matce Bożej za przejechane kilometry na rajdowych trasach.

 

Kulminacyjnym punktem Pielgrzymki była Msza Św. w intencji kierowców i ich rodzin oraz za dobroczyńców MIVA Polska, sprawowana w kaplicy Jasnogórskiej przed cudownym wizerunkiem Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył Ks. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, wieloletni misjonarz z Kongo, który wygłosił także okolicznościową homilię. Ks. Kazimierz Szymczycha SVD wraz z misjonarzem Masajów w Tanzanii Ks. Markiem Gizickim, w asyście rajdowca Jacka Czachora wsiedli na samochód prowadzony przez drugiego rajdowca Marka Dąbrowskiego, aby tradycyjnie poświęcić pojazdy na parkingach jasnogórskich.
Ostatnim punktem pielgrzymki była popołudniowa droga krzyżowa na wałach jasnogórskich. Pielgrzymi niosąc zapalone znicze modlili się za wszystkich zmarłych i poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz ich bliskich. Przed rozpoczęciem drogi krzyżowej została odczytana specjalna modlitwa za ofiary wypadków na drogach, szczególnie za tych, którzy zginęli na przestrzeni ostatniego roku.


Dziękując wszystkim pielgrzymom za wspólną modlitwę MIVA Polska składa również serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji i przygotowaniu Pielgrzymki jak również za wspólną modlitwę i każdy dar serca na pojazdy misyjne. „Mam nadzieję, że wszystkim zapadnie w pamięć hasło „Miłosierni na drogach”, abyśmy pamiętali o tym, że oprócz bezpiecznej jazdy trzeba też być wyrozumiałym dla innych. Wzajemny szacunek to coś, czego niestety często na naszych drogach brakuje. Cieszy też to, że aż tak wielu misjonarzy przybyło, by modlić się dziś za kierowców. Chcemy dziękować wszystkim dobroczyńcom za wspieranie misjonarzy” – mówił ks. Jerzy Kraśnicki, Dyrektor MIVA Polska, Zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców.

 

 

tekst apelu w pliku dźwiekowym   http://www.jasnagora.com/apelJasnogorski

 

TV Republika (od 13 minuty) http://telewizjarepublika.pl/dzisiaj/14-05-2016.html