A A A

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych


Niedziela, 19 listopada 2023 r.

W najbliższą niedzielę, 19 listopada 2023 obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o OfiarachWypadków Drogowych. W tym dniu pamiętamy i modlimy się za tych, którzy stracili życie na drogach oraz tych wszystkich, którzy zostali domknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki i noszą duchowe i cielesne zranienia. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach.

Rokrocznie na drogach świata ginie ponad 1,4 mln osób, a wielokrotnie więcej odnosi rany. Wielu pozostaje na trwale osobami z niepełnosprawnością. Idąc za danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeciętnie codziennie ginie blisko 4000 osób na drogach świata, ogromny procent wśród nich to ludzie młodzi.

W roku 2002 z okazji Dnia Pamięci św. Jan Paweł II powiedział: „Każdego roku, w tę niedzielę [red. Trzecią niedzielę listopada], jesteśmy zaproszeni do wspomnienia ofiar wypadków drogowych. Proszę Pana, aby przyjął w swej miłości wszystkich, którzy tragicznie zginęli w wypadkach drogowych, powierzam czułej miłości Naszej Matki wielu rannych, często trwale niepełnosprawnych, także ich rodziny i apeluje do wszystkich o okazanie im solidarności. Na koniec zachęcam kierowców, aby odtąd okazywali szacunek innym, poprzez ostrożną i odpowiedzialną jazdę”.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska, które w 2006 roku zainicjowały obchody Dnia Pamięci w Polsce zapraszająco roku w trzecią niedzielę listopada do modlitwy w parafiach i miejscach kultu za zmarłych i rannych w wypadkach oraz do okazywania bliskości, współczucia i życzliwego wsparcia wobec osób dotkniętych wypadkami na drogach.Obchody tego Dnia są także przestrogą i apelem do wszystkich użytkowników drogi o odpowiedzialne i mądre korzystanie z pojazdów, aby chronić życie ludzkie.

Ten dzień został wpisany do kalendarza duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski.

W obchody Dnia Pamięci włącza się również wiele instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Owocem obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce jest powstanie jednego z niewielu w Europie i w świecie pomnika upamiętniającego ofiary wypadków w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument „Przejście” powstał w 2012 roku wraz z aleją pamięci z krzyżami i drzewami pamięci. To właśnie w Zabawie odbywają się co roku główne obchody Dnia Pamięci.

Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach WypadkówDrogowych Niedziela, 19 listopada 2023

I. W Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa

 

10.30 Wypominki, program muzyczny „Przejście… przez ból”.

 

11.15 Msza św. w intencji ofiar wypadków i ich rodzin.

 

12.00 Spotkanie przy pomniku „Przejście”. Wspólna pamięć, słowa wsparcia oraz świadectwo ofiar. Posadzenie Drzewa Pamięci.

 

12.30 Konferencja prasowa.

Warsztaty psychologiczne dla ofiar wypadków drogowych
Więcej na stronie https://przejscie.com/elementor-645/

II. „Zaduszki nad Zakopianką” – parafia p.w. św. Wojciecha BM w Krzeczowie – archidiecezja krakowska (trasa: Kraków – Zakopane)

 

12.00 Spotkanie pod Krzyżem w Krzeczowie z upamiętnieniem ofiar, szczególnie tych którzy zginęli na Zakopiance (trasa S7)

 

13.00 Msza św. w kościele parafialnym w Krzeczowie w intencji ofiar wypadków drogowych na Zakopiance;

Zaprasza ks. Albert Wołkiewicz, proboszcz parafii Krzeczów (archidiecezja krakowska).

Przydatny link o Krzyżu w Krzeczowie: https://diecezja.pl/

Więcej na: www.parafiakrzeczow.pl

III. Warszawa-Ursynów - Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, Al. Komisji Ed. Narodowej 101 (z udziałem MIVA Polska)

 

12.30 Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych. Przewodniczy i okolicznościową homilię wygłosi ks. Jerzy Kraśnicki, dyr. MIVA Polska, z-ca krajowego duszpasterza kierowców. W czasie Mszy św.: zapalenie „Światła Życia”, odmówienie specjalnej modlitwy za ofiary wypadków drogowych oraz apel o odpowiedzialność na drogach: Jacek Czachor – motocyklista i pilot rajdowy. Po Mszy św.: wychodzący z kościoła będą mogli otrzymać odblaski.

 

10.00-13.30: Stoisko MIVA Polska z pamiątkami misyjnymi Dochód ze sprzedaży pamiątek przeznaczony będzie na ambulans misyjny w Zambii.

Zaprasza ks. prałat Dariusz Gas – proboszcz parafii oraz ks. Jerzy Kraśnicki - dyr. MIVA Polska.

 

******************

 

Do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zaprosiło społeczność międzynarodową Zgromadzenie Ogólne ONZ 26 października 2005 r.

Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych − nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą.

 

****************

Wypadki drogowe w Polsce:
W 2022 roku na polskich drogach wydarzyło się 21 322 wypadów drogowych, – jak podają statystyki policyjne - w których śmierć poniosło 1896 osób (spadek o 15,5 % w stosunku do 2021), 24 743 odniosło rany, w tym 7 541 ciężkie.
W roku bieżącym 2023, od początku stycznia do końca października, wydarzyło się w Polsce 17 290 wypadków. Zginęło w nich 1411 osób, a rannych zostało 19 486 osób. Najwięcej ofiar – w sierpniu.
Najwięcej wypadków spowodowali kierowcy w wieku 25-39 lat.

 

****************

Coroczne inicjatywy MIVA Polska z okazji Światowego Dnia pamięci Ofiar Wypadków Drogowych „Odblaski Życia”:Z okazji Światowego Dnia Pamięci MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowcówprzypomina i apelujeo używanieelementów odblaskowych przez pieszych po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym.

 

MIVA Polska nazywa je „Odblaskami Życia” – „Świeć i żyj!” „Misyjne wypominki”: przez cały listopad w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie z inicjatywy MIVA Polska trwają modlitwy wypminkowe z upamiętnieniem ofiar wypadków oraz codzienna Msza św. za wszystkich zmarłych; „Ratujemy życie - misyjny ambulans”–MIVA Polska organizuje wsparcie na zakup ambulansu do misyjnych szpitali i Ośrodków Zdrowia w celu ratowania życia ludzkiego.

 

W 2023 roku realizowany jest przez MIVA Polska projekt na zakup terenowego ambulansu do Szpitala Serca Jezusowego w Katondwe w Zambii. Szpital prowadzą polskie siostry misjonarki ze Zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich.
W ub. roku 2022, MIVA Polska zrealizowała projekt na terenowy ambulans do misyjnego Centrum Zdrowia w Dimako w Kamerunie. Centrum to prowadzą siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus.

Więcej na: www.miva.pl
Także na: www.duszpasterstwokierowcow.pl

 

Przygotował: ks. Jerzy Krasnicki