A A A

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - 2012

Niedziela - 18 listopada 2012 r.


Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach. Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Szczególnie w tym dniu by pamiętać w modlitwie o tych którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste.

 

Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach lub zostali poszkodowani:

 

- Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie,

ul. Bajkowa, dn. 18.11.2012 r. o godz. 11.30

- Msza św. za Ofiary Wypadków i Poszkodowanych w Wypadkach. Mszy św. przewodniczył będzie Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Olsztynie, ks. kan. dr Artur Oględzki.

Po Mszy św. otwarcie wystawy o tragicznych wypadkach – jako przestrodze dla każdego pt. „Kierowco – kieruj się Miłością i Wyobraźnią na drodze”. Organizator: Krajowe Duszpasterstwo Kierowców    www.duszpasterstwokierowcow.pl

 

- Katedra Polowa w Warszawie, ul. Długa, 18.11.2012 r. o godz. 13.00 - Msza święta w intencji Ofiar Wypadków. Mszy św. przewodniczył będzie ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska Organizator: MIVA Polska    www.miva.pl

 

- Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa - 18.11.2012 r. godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. i modlitwy przy pomniku przy pomniku ofiar wypadków komunikacyjnych. W programie promocja książki Agnieszki Zydroń pt. „Dzień, który zmienił ich życie” – opowiada o tragicznych losach ludzi co przeszli ciężkie wypadki.    www.przejscie.com

 

- Wielowieś (niedaleko Lubina) Kościół p.w. Narodzenia NMP - Niedziela 18.11.2012 r. o godz. 12.00 – Wypominki i Msza św. za Ofiary Wypadków. Organizator: Duszpasterstwo Kierowców diecezji Legnickiej    www.kierowca.diecezja.legnica.pl

 

śp. Bp Tadeusz Płoski, Biskup Polowy Wojska Polskiego, który sam stał się Ofiarą tragicznego wypadku tak w roku 2006 apelował do wszystkich: kierowców, pieszych - ludzi dobrej woli: „Z całego serca zachęcam więc wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na każdej drodze i w każdym dniu naszego życia! … Bo Śmierć może niespodziewanie spotkać każdego z nas zanim dożyjemy starości”.

 

Zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) – przez szereg lat znany jako Europejski Dzień Pamięci – jest obecnie obchodzony przez coraz więcej osób na całym świecie.
26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin (rezolucja 60/5).
19 listopada 2006 r. w Warszawie w Katedrze Polowej po raz pierwszy w Polsce obchodzono uroczyście Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a obchodom  przewodniczył Bp Tadeusz Płoski – Biskup Polowy WP.