A A A

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Niedziela 17 listopada 2013

 

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska zachęcają do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach: „Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zachęcamy by szczególnie w tym dniu pamiętać w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste. Śp. gen. Tadeusz Płoski, Biskup Polowy Wojska Polskiego, który wspólnie z Duszpasterstwem Kierowców i MIVA Polska w roku 2006 zapoczątkował w Polsce obchody tego dnia - sam stał się Ofiarą tragicznego wypadku - apelował do wszystkich kierowców, pieszych, ludzi dobrej woli: „Z całego serca zachęcam więc wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na każdej drodze i w każdym dniu naszego życia! Bo Śmierć może niespodziewanie spotkać każdego z nas zanim dożyjemy starości” - ks. Marian Midura i ks. Jerzy Kraśnicki (Krajowy Duszpasterz Kierowców i Zastępca).

 

Obchody w Polsce Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach lub zostali poszkodowani:

Zaprasza Kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa - 17.11.2013r.
- godz. 10.30 - Koncert pt. „Ty ścieżkę życia mi ukażesz”.
- godz. 11.00 - Wypominki i modlitwy za Ofiary wypadków drogowych.
- godz. 11.30 - Uroczysta Msza święta w intencji Ofiar wypadków drogowych i ich Rodzin.
- godz. 12.30 - Procesja i modlitwy przy pomniku „Przejście i posadzenie drzewa pamięci.

Więcej informacji na: www.przejscie.com.pl

- Zaprasza Kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie:
ul. Bajkowa 15, dn. 17.11.2012 r. o godz. 11.30
- Msza święta za Ofiary Wypadków i Poszkodowanych w wypadkach. Mszy świętej przewodniczył będzie ks. Prof. UWM kan. Zdzisław Kunicki. www.sanktuariumfatimskie.pl

- Zaprasza Ks. Proboszcz Jacek Owsianka na obchody w Białej Podlaskiej, które odbędą się w Parafii pw. Chrystusa Miłosiernego, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 53/55
- godz. 10.00 - Msza święta za Ofiary wypadków i Poszkodowanych w wypadkach - przewodniczy ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i zarazem Zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców, który kilkanaście lat spędził na misjach w Afryce.
W obchody włączą się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Na zakończenie Mszy św. skierowany zostanie apel do pieszych i wszystkich użytkowników dróg z zachętą do większej troski o bezpieczeństwo na drogach i potrzebę używania odblasków, szczególnie poruszając się po zmroku. Będzie można zaopatrzyć się w takie odblaski przygotowane przez MIVA Polska i przy okazji wesprzeć projekt MIVA Polska „Ratujemy życie - misyjny ambulans” - to pomoc w zakupie ambulansu dla misyjnego Ośrodka Zdrowia w Buraniro w Burundi, prowadzonego przez polskie Siostry.
Już od soboty będzie możliwość obejrzenia wystawy pt. „Z Ewangelią w drogę na krańce świata”, przygotowanej przez organizację MIVA Polska, która pomaga polskim misjonarzom i misjonarkom w zdobywaniu środków transportu. www.miva.pl

- Wielowieś (niedaleko Lubina) Kościół p.w. Narodzenia NMP - Niedziela 17.11.2013 r. o godz. 12.00 - Msza św. za Ofiary Wypadków i Wypominki. Organizuje Ks. Grzegorz Ropiak - Duszpasterz Kierowców w diecezji Legnickiej i Rejonowi Duszpasterze Kierowców. W wielu kościołach diecezji rozdawane będą obrazki ze św. Krzysztofem i tzw. Aktem Zgody na pobranie narządów do przeszczepu! www.kierowca.diecezja.legnica.pl

Zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) - przez szereg lat znany jako Europejski Dzień Pamięci - jest obecnie obchodzony przez coraz więcej osób na całym świecie. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin (rezolucja 60/5).

19 listopada 2006 r. w Warszawie w Katedrze Polowej po raz pierwszy w Polsce obchodzono uroczyście Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska, a obchodom przewodniczył gen. Tadeusz Płoski, Biskup Polowy WP.