A A A

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Relacja TVP z obchodów dnia pamięci ofiar wypadków drogowych
Podsumowania obchodów Światowego Dnia Pamięci
relacja Internetowy Dziennik Katolicki

Program konferencji
Dlaczego Światowy dzień pamięci?


Relacja TVP z obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa był uroczyście obchodzony Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który był zarazem pierwszym dniem Międzynarodowej Konferencji „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność”. Za wszystkich którzy zginęli w katastrofach i wypadkach komunikacyjnych została odprawiona Msza św. poprzedzona wypominkami. Wspomniane zostały także ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych. Obecni byli między innymi Prokurator Generalny Andrzej Seremet, Wiceminister Sprawiedliwości Piotr Kluz, a także przedstawiciele władz samorządowych, policji i straży pożarnej, klubów motorowych, Sokoła - sekcji turystyki kolarskiej i harcerzy oraz wielu rodzin cierpiących z powodu straty najbliższych.
Spotkanie rozpoczęły wypominki za ofiary wypadków drogowych, które poprowadzili wspólnie Anna Wendołowska - matka zabitego w wypadku drogowym syna oraz ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Władysław Kostrzewa, który podkreślił w wygłoszonym słowie znaczenie powstającego pomnika i budowy Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy. Ważnym elementem obchodów była modlitwa przy powstającym Pomniku Pamięci o Ofiarach Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych, zapalenie świateł i posadzenie drzew pamięci o ofiarach.

Podsumowaniem spotkania była konferencja której przewodniczył kustosz sanktuarium bł. Kaoliny ks. Zbigniew Szostak. Temat „Prokurator, a pokrzywdzony przestępstwem komunikacyjnym. Stan prawny i praktyka postępowania” przedstawił Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Wiceminister Sprawiedliwości Piotr Kluz mówił o polskim wkładzie w obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ks. dr hab. Janusz Królikowski podkreślił jak ważne jest podejście do pojedynczych osób, właściwa formacja i opieka duchowa nad rodzinami ofiar wypadków drogowych. Sytuację prawną osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych przedstawiła Beata Karwacka, prezes Polskiej Izby Odszkodowań. Wicestarosta powiatu tarnowskiego Mirosław Banach mówił o roli samorządu w opiece nad ofiarami wypadków komunikacyjnych. Artysta plastyk dr Jacek Kucaba autor projektu przedstawił zmiany w projekcie i aktualną wizualizacje pomnika, która wraz z rozwojem idei powstania centrum terapii po traumie ciągle się rozwija.
Celem konferencji było przede wszystkim Uczczenie Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, a także przekazanie społeczeństwu informacji o społeczno-ekonomicznych kosztach zdarzeń na drogach. Prelegenci konferencji podkreślali role wszystkich użytkowników dróg w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wiodącym tematem spotkania był Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych, który dzięki sponsorom i ofiarności ludzi może zostać oddany do użytku już w przyszłym roku. Dalsza część konferencji „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność” będzie kontynuowana już jutro w Warszawie. Poruszane będą tematy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także psychologiczny wymiar jakości życia przed i po wypadku drogowym.

Piotr Kozioł

 

 

22 listopada (poniedziałek), w drugim dniu konferencji, o godzinie 11:00 rozpoczęło się spotkanie w Sejmie RP.
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przedstawił założenia Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna odpowiedzialność", a następnie w dwóch sesjach referatowych prelegenci z poszczególnych resortów, eksperci ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz goście z krajów Unii Europejskiej podzielili się doświadczeniami dotyczącymi  sposobów ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych. (wg. ITS).