A A A

VI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

22 kwietnia 2012 r.

 

Apel do kierowców i pieszych:

Każdego roku na trasach całego świata ginie około 1 mln 300 tysięcy osób, z czego w Europie prawie 40 tysięcy, w Polsce około 4 tysięcy. Z danych wynika, że główną przyczyną śmierci na drogach są: brawura, nadmierna prędkość i nieprzestrzeganie podstawowych przepisów, co też powoduje, że w naszym kraju ginie szczególnie dużo pieszych!

Dlatego dziś w całym kraju modlimy się za kierowców i pieszych. Zabiegani na co dzień przy wypełnianiu obowiązków i załatwianiu różnych swoich spraw, nieczęsto mamy okazję do refleksji, że nasze uczestnictwo w ruchu drogowym ma również swój istotny wymiar religijny. Bowiem, wszystko to, co robimy na szosie, bądź ulicy ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla naszego ludzkiego bytu, ale również dla losów, zdrowia i życia innych użytkowników drogi, czyli naszych bliźnich. Jako chrześcijanie, ludzie wiary winniśmy ich traktować jak Boże Dzieci, z należytym szacunkiem, braterską miłością, szczerą troską i życzliwością, niezależnie od tego, czy kierujemy jakimś pojazdem czy przemieszczamy się pieszo.

Drodzy Siostry i Bracia, aby żyć zgodnie z nauką Jezusa naszego Mistrza, prosimy każdego z Was: Bądź chrześcijaninem także na drodze!

 

Robiąc dziś rachunek sumienia z zachowania się na drogach i ulicach prośmy o Bożą pomoc i wstawiennictwo św. Krzysztofa oraz patrona naszych polskich dróg, błogosławionego Jana Pawła II. Modląc się, postanówmy sobie: „Od dziś będę godny imienia Chrystusowego ucznia także na drodze, w czym proszę o pomoc Aniołów Stróżów i świętych, aby nasze drogi były bezpieczne i poruszający się po nich kierowali się miłością do wszystkich kierowców, pieszych i rowerzystów”.

Pamiętajmy też o wezwaniu Ojca świętego Benedykta XVI: „Wzywam wszystkich kierowców do prowadzenia rozważnego i odpowiedzialnego, aby skutecznie walczyć, wraz z przedstawicielami władzy, przeciw temu złu socjalnemu i aby zmniejszyć liczbę ofiar” (Anioł Pański z 20.11.2005).

Drodzy Siostry i Bracia niech ta modlitwa uwrażliwi nas wszystkich, byśmy zawsze na drodze przestrzegali przepisów ruchu i kierowali się rozsądkiem, miłością i odpowiedzialnością.

 

ks. dr Marian Midura

Krajowy Duszpasterz Kierowców

 

 

Wezwania do modlitwy wiernych:

- Za Ojca Świętego Benedykta XVI, aby jego wezwanie o rozważne i odpowiedzialne prowadzenie pojazdów dotarło do wszystkich kierowców…

- Za tych, co przeżyli ciężkie wypadki, aby z ufnością wchodzili w nowe życie…

- Za wszystkich zabitych na naszych drogach, aby radowali się chwałą nieba…

- Za wszystkich kierowców - szczególnie z naszej parafii, aby rozsądnie, bezpiecznie i trzeźwo korzystali ze swoich pojazdów i szanowali prawa innych ludzi …

 

 

Zaproszenie:

 

MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zaprasza na:

XI Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę

- sobota, 12 maja 2012 r.

 

Hasło pielgrzymki:

„Kierowcy i podróżni ludźmi zawierzenia - na wzór bł. Jana Pawła II”

 

W programie:

 

11.00 - Msza św. w kaplicy Obrazu Jasnogórskiego w intencji wszystkich kierowców i podróżujących

12.00 - Zawierzenie Kierowców i Podróżujących opiece Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski i św. Krzysztofa

12.15 - Poświęcenie pojazdów na parkingach wokół Jasnej Góry

13.30 - Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich w intencji wszystkich ofiar wypadków drogowych

 

Niech Jasnogórski Wieczernik zjednoczy w modlitwie wszystkich kierowców i podróżujących!


W Pielgrzymce oprócz kierowców wezmą udział m. in. przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drodze, kierowcy rajdowi z Orlen Team, misjonarze i duszpasterze. Od godz.9.00 w dniu pielgrzymki zapraszamy do Sali Kordeckiego (od strony dziedzińca) po odbiór Karty Uczestnika Pielgrzymki.

 

Dekalog Kierowcy (od MIVA Polska):

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

1. Nie będziesz egoistą na drodze.

2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.

3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.

4. Szanuj pieszych.

5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.

6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.

7. Nie bądź brawurowy w prędkości.

8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.

9. Pomagaj potrzebującym na drodze.

10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

 

INTENCJE MODLITWENE MIVA Polska i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców

na rok 2012:

 

Styczeń:

O większą świadomość potrzeby troski o bezpieczeństwo na drogach przez wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli.

 

Luty:

Za wszystkie służby pracujące na drogach, policjantów, służby ratownictwa drogowego, instytucje i organizacje troszczące się o bezpieczeństwo na drogach, aby ich wspólne inicjatywy i wysiłki przynosiły owoce a praca była doceniana i szanowana.

 

Marzec:

O trzeźwość dla wszystkich kierujących pojazdami, aby nigdy nie podejmowali ryzyka prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości.

 

Kwiecień:

Aby w naszej Ojczyźnie skuteczniej i sprawniej mogła rozwijać się bezpieczna sieć dróg.

 

Maj:

Aby młodzi kierowcy jeździli ostrożniej, unikając brawury i nie lekceważąc zasad bezpieczeństwa drogowego.

 

Czerwiec:

Aby przed wakacyjnymi wyjazdami, kierowcy zatroszczyli się o sprawność i bezpieczeństwo swoich pojazdów.

 

Lipiec:

Aby dzięki wdzięczności kierowców za bezpiecznie przebyte podróże, polscy misjonarze z pomocą środków transportu mogli docierać z Dobrą Nowiną do ludzi na krańcach świata.

 

Sierpień:

O bezpieczne powroty z urlopów i wakacji.

 

Wrzesień:

Aby dobry przykład rodziców i wychowawców pomagał dzieciom i młodzieży uczyć się zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

 

Październik:

Za pieszych i wszystkich innych niechronionych użytkowników dróg, aby mogli się zawsze poruszać bezpiecznie po drogach, a ich obecność na drodze nie spotykała się z lekceważeniem kierowców.

 

Listopad:

Za wszystkich, którzy ponieśli śmierć w wypadkach drogowych, aby dostąpili łaski wiecznego zbawienia oraz za wszystkich cierpiących z powodu wypadków drogowych, aby dzięki pomocy i życzliwości innych mogli iść przez życie.

 

Grudzień:

Aby dni Adwentu i Bożego Narodzenia pomnażały wzajemną życzliwość na drogach i pomagały przezwyciężać różnorakie trudności i problemy w trakcie podróży.

 

Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami! Święty Krzysztofie, Patronie Kierowców i Podróżujących, módl się za nami! Błogosławiony Janie Pawle II , Pielgrzymie świata i Misjonarzu wszystkich narodów, módl się za nami!

Boże, prowadź!

 

Krajowy Duszpasterz Kierowców w dn. 22.04.2012 r. o godz. 13.00 w intencji wszystkich kierowców, pieszych i rowerzystów odprawi Mszę świętą w Olsztynie, na ul. Ks. Jerzego Popiełuszki w budującym się Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II. Polscy misjonarze na całym świecie przyłączają się do wspólnej modlitwy w powyższych intencjach, szczególnie w pierwszą sobotę miesiąca.