A A A

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę

10 maja na Jasną Górę przybyła VII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Jej uczestnicy modlili się za kierowców i wszystkich, którzy umożliwiają im bezpieczną jazdę. Wspominali także tych, którzy zginęli na polskich drogach.

Na Jasną Górę MIVA Polska i Duszpasterstwo Kierowców zaprasiło kierowców zawodowych m.in. Leśników, Służbę Celną grupy mobilne i logistykę oraz tych, którzy wykorzystują swój pojazd jako podstawowy środek własnego transportu. „Szczególną naszą troską jest bezpieczeństwo na naszych drogach, prosimy wszystkich obecnych, aby jeździli roztropnie, bezpiecznie oraz byli życzliwi dla innych” – ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców i dyrektor MIVA Polska. Na Jasną Górę przybyli również przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej i Powiatowej z Częstochowy. Obecni był jak co roku Krzysztof Hołowczyc.

O godz. 11.00 przed cudownym obrazem Pani Jasnogórskiej Mszy świętej przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc, kierujący pracami Komisji Episkopatu ds. Misji. Po Eucharystii dokonał uroczystego błogosławieństwa kierowców oraz poświęcił pojazdy na dziedzińcu i parkingach wokół Jasnej Góry. Na dziedzińcu poświęcone zostały pojazdy Straży Leśnej, nowe busy Służby Celnej - grup mobilnych z Katowic oraz rajdowy pojazd Wojtka Janickiego z firmy ROBI.

Modlitwą otaczali kierowców obecni na pielgrzymce misjonarze, którzy otrzymali środki transportu dzięki pomocy polskich kierowców.
W trakcie pielgrzymki za pomoc okazywaną polskim misjonarzom statuetkami "Niosący Chrystusa” zostali uhonorowani: biskup Wiktor Skworc, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, paulin z Jasnej Góry O. Sebastian Matecki, Jerzy Pomianowski z Instytutu Trasportu Samochodowego, Mariusz Stuszewski z „Akademii Jazdy” i dziennikarze Piotr Kot (TVP1), Bartosz Gawron (TV Trwam) i Artur Moczarski (TVN24).

Ostatnim punktem programu VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców była modlitwa za tych, którzy zginęli na polskich drogach. „W wypadkach na polskich szosach i ulicach ponosimy dzień w dzień ogromne straty moralne i materialne, wielu bliźnich doznaje cierpień. Dane statystyczne są zatrważające: co roku ponad pięć tysięcy zabitych i dziesięciokrotnie więcej rannych – tyle mamy ofiar nieszczęśliwych zdarzeń na drogach” – przypominał ks. Midura przed II Niedzielą Modlitw za Kierowców (20 kwietnia). W intencji ofiar wypadków drogowych zebrani modlić się podczas Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach.