A A A

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasnej Górze

sobota, 9 maja.

 

W spotkaniu uczestniczył Jacek Czachor, mistrz świata w rajdach motocyklowych.

„Jestem tu kolejny raz – mówi Jacek Czachor - Dawno temu wręczyłem swoje medale z rajdu Paryż-Dakar, są tutaj na Jasnej Górze. Jestem tu co roku, i dziękuję Matce Boskiej za przejechane kilometry, za to, że bezpiecznie dojeżdżam do mety” - podkreślił motocyklista, który w czasie Mszy św. apelował do wszystkich kierowców o rozwagę i trzeźwość.

Wspólne spotkanie zgromadziło zarówno kierowców, podróżujących po polskich drogach, jak i misjonarzy z całego świata – organizator spotkania MIVA Polska zajmuje się bowiem zapewnieniem środków transportu dla misji na całym świecie. Dzięki kierowcom, którzy przekazują 1 grosz za każdy przejechany kilometr, możliwy jest zakup samochodów i motocykli dla misjonarzy.

„My tu przybywamy po raz 8-my, modląc się za kierowców – mówi ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców - Wspólnie z misjonarzami prosimy o Boże błogosławieństwo, dziękujemy wspólnie z MIVA Polska za wiele wspaniałych darów, jakie polscy kierowcy potrafili przekazać jako wdzięczność za bezpiecznie przejechane kilometry polskim misjonarzom na całym świecie. I niech ta modlitwa dotrze do polskich kierowców, aby stawali się lepszymi, żeby jeździli spokojniej i bezpieczniej”.

W pielgrzymce bierze udział ks. Jerzy Kraśnicki, od roku nowy dyrektor MIVA Polska. Po 11 latach wrócił z pracy misyjnej w RPA, aby zająć się posługą w MIVA Polska. „Jestem jako przedstawiciel i misjonarzy, i tych, którzy służą misjom – podkreśla ks. Jerzy Kraśnicki - Pielgrzymując tutaj razem z kierowcami na Jasną Górę chcemy dziękować Bogu i Matce Najświętszej za tę pomoc, którą nasi misjonarze, szczególnego rodzaju kierowcy, otrzymują za pośrednictwem naszych polskich kierowców. Ten 1 grosz za 1 kilometr, który składają, za te bezpiecznie przejechane podróże, później przekłada się na ten dar środków transportu, dzięki czemu nasi misjonarze mogą rzeczywiście kontynuować pracę misyjną, służyć bliźnim na krańcach świata”. Jak informuje ks. Kraśnicki, w ubiegłym roku MIVA Polska zrealizowała prośby o środki transportu do 23 krajów świata. „Misjonarze w dowód wdzięczności składają dar modlitwy” – zapewnia kapłan.

Motywem przewodnim tegorocznego spotkania są słowa, nawiązujące do tegorocznego hasła duszpasterskiego – „Otoczmy troską życie na naszych drogach”. „Otoczmy troską życie także na naszych drogach, abyśmy nie zapominali, że droga to także inny człowiek, który ma swoje życie, ma swoje miejsce, gdzie chce zdążyć dojechać, abyśmy widzieli w nim bliźniego, naszego brata, nasza siostrę, i umieli pomagać, a nie utrudniać życie” – apeluje ks. Marian Midura. „Chciałbym, abyśmy potrafili być wdzięczni za nasze podróże, abyśmy odczuwali rękę Bożą, opiekę św. Krzysztofa i Jasnogórskiej Pani nad nami, kiedy podróżujemy, żebyśmy nie liczyli tylko na własne siły, ale również ‘na pomoc z wysoka’” – dodaje ks. Jerzy Kraśnicki.

Udział w Pielgrzymce biorą przedstawiciele służb związanych z ruchem drogowym oraz bezpieczeństwem na drogach, m.in. KRBRD, KGP, Akademii Jazdy, grupy mobilne Służby Celnej, a także misjonarze z różnych krajów świata. Wśród nich jest o. Franciszek Meus, paulin, posługujący w paulińskiej placówce w Kamerunie. „Jesteśmy obdarowanymi przez MIVA Polska, która od wielu lat pomaga nam w środkach transportu – mówi o. Franciszek - Dla nas jako paulinów ofiarowała już przez te 12 lat, jak jesteśmy na misjach, dwa samochody i motocykl. To wielki dar, za który jesteśmy bardzo wdzięczni. Jest to dla mnie wspaniała okazja, żeby podziękować i potwierdzić naszą modlitwę. W Kamerunie przy dojeździe na wioski, tam, gdzie nie ma drogi, gdzie jest błoto, gdzie drogi są wąskie czy nie ma mostów, ten motor jest bardzo potrzebny. Gdyby nie ten motocykl, w niektórych miejscach by nas nie było”.

Msza św. z udziałem misjonarzy i różnych służb związanych z ruchem drogowym w intencji wszystkich podróżujących oraz wszystkich służb związanych z ruchem drogowym została odprawiona o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył kanclerz Kurii Polowej Wojska Polskiego ks. prał. kmdr Leon Szot. „Każdego dnia w wypadkach drogowych ginie w naszym kraju 15 osób, co 10 minut ktoś zostaje ranny. W ciągu ostatnich 15 lat w Polsce zdarzyło się ponad 820 tys. wypadków drogowych, w których zginęło ponad 100 tys. osób, a ponad milion zostało rannych – przypomniał w homilii ks. Leon Szot – Pamiętajmy, że przyczyną 80 % wypadków jest błąd człowieka. Nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków. Kto siada za kierownicę, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za życie i zdrowie, za mienie swoje i innych. Staje bezpośrednio przed wymogiem V przykazania – ‘Nie zabijaj’”.

Zebranych w imieniu sanktuarium witał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Chcemy dbać o bezpieczeństwo na drogach – powiedział o. Matecki - Chcemy wyrazić dziś wdzięczność tym wszystkim, którzy o to bezpieczeństwo się troszczą, którzy troszczą się o to, abyśmy dociągnęli do właściwego celu bezpiecznie, szanując zdrowie i życie. I o to się dziś módlmy”.

Jacek Zalewski, dyr. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył podziękowania dla Miva Polska za działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, wspierające polską policję.

W czasie Mszy św. miało miejsce zawierzenie kierowców opiece Jasnogórskiej Królowej i św. Krzysztofa. Jak co roku po Mszy św. odbyło się także poświęcenie pojazdów na dziedzińcu i parkingach wokół Jasnej Góry. Ze specjalnego samochodu, który przejechał przez parkingi, auta święcili: ks. Leon Szot i o. Franciszek Meus, a towarzyszył im Jacek Czachor. Po południu, o 13.30, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa na wałach w intencji tych, którzy zginęli na drogach oraz ich rodzin i bliskich.

Po południu, o 13.30, została odprawiona Droga Krzyżowa na wałach w intencji tych, którzy zginęli na drogach oraz ich rodzin i bliskich.

Pielgrzymkę zorganizowali jak co roku: MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

(tekst według Biura Prasowego Jasnej Góry: www.jasnagora.com)