A A A

W VII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za kierowców

i wszystkich użytkowników dróg

 

W bardzo wielu miejscach w Polsce modlitwą wspierano nasze bezpieczne poruszanie się po drogach.


Hasło: „Kierujmy się wiarą na drodze” oraz „Kierujmy się miłością na drodze” powtarzano w całym kraju.

 

- Krajowe Duszpasterstwo Kierowców składa serdeczne podziękowania wszystkim Kuriom Diecezjalnym i Parafiom za wsparcie modlitewnej akcji oraz wszystkim instytucjom i organizacjom zrzeszającym kierowców, motocyklistów… Również mediom – szczególnie internetowym za publikowanie wszystkich tekstów modlitw, apelu i plakatu. Niech to rozwija naszą troskę o bezpieczne, zgodne z zasadami wiary poruszanie się po drogach!

 

- W VII Niedzielę Kierowców – 28 kwietnia w Katedrze pw. św. Jakuba w Olsztynie o godz. 13.30 Mszę świętą za polskich kierowców i wszystkich poruszających się po drogach odprawił ks. Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców. We tej Mszy świętej wzięli udział olsztyńscy kierowcy, służby mundurowe strzegące naszego bezpieczeństwa na drogach i ulicach na czele z:

- nadinsp. Józefem Gdańskim – Komendantem Wojewódzkim Policji

- Arturem Bal – Wojewódzkim Inspektorem Transportu Drogowego

- Kazimierzem Radziszewskim – Naczelnikiem z Izby Celnej w Olsztynie

- podinsp. Krzysztofem Walaszczykiem – WRD KW Policji w Olsztynie

- podkom. Marcinem Świniarskim – KM Policji w Olsztynie

- st. kap. Sławomirem Filipowiczem – KM Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie

- Krzysztofem Piskorz i Mariuszem Sztern z BRD WORD w Olsztynie

 

Po Mszy św. zawierzono opiece Bożej Opatrzności wszystkich kierowców i uczestników ruchu a przed Bazyliką Katedralną każdy mógł sprawdzić na symulatorze dachowania z olsztyńskiego WORD-u – jak pasy bezpieczeństwa ratują zdrowie i życie kierowców i pasażerów pojazdów.

 

Apel z Olsztyna do kierowców i wszystkich użytkowników dróg i ulic!

W obecnych czasach możemy jasno powiedzieć, że z dróg korzystamy wszyscy a zmotoryzowanych przybywa z roku na rok. Dziś raczej nie ma rodziny, która nie posiada lub nie użytkuje pojazdu. Coraz wcześniej i coraz w większym zakresie zdobywamy oraz posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdami. Można więc powiedzieć, że na ruchu drogowym znamy się wszyscy.

- Dlaczego więc droga jest często kresem ziemskiej wędrówki tysięcy naszych rodaków, a setki tysięcy dostaje „drugie życie”, ale w bólu i cierpieniach po odniesionych obrażeniach?

 

- Czy musi tak być?

We wrześniu ubiegłego roku z setkami kierowców w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej dziękowaliśmy Opatrzności Bożej i św. Krzysztofowi za opiekę na drodze oraz prosiliśmy by nasze podróże były bezpieczne. Ubiegły rok też przyniósł dużo mniej ofiar, chociaż liczby i rozmiary tragedii dalej zatrważają, dlatego dzisiejsza Ogólnopolska Niedziela Modlitw niech będzie naszym przygotowaniem do Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Stąd też z tego szczególnego miejsca z tej Warmińskiej Katedry chciałbym zaapelować do wszystkich użytkowników dróg, a szczególnie tych zmotoryzowanych o rozwagę i rozsądek w korzystaniu z pojazdów, wstrzemięźliwość w drodze i pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, a życie mamy tylko jedno!

 

- Nadinspektor Józef Gdański

Komendant Wojewódzki Policji

Garnizon Warmińsko-Mazurski

----------------------------------------------------


- Zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców – ks. Jerzy Kraśnicki – dyr. MIVA Polska odprawił Mszę św. w katedrze na Pradze w Warszawie:


Dziś w Kościele w Polsce VII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Przebiega ona pod hasłem „Kieruj się wiarą na drodze”. Z tej okazji dyrektor MIVA Polska, jednej z agend Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski, zajmującej się środkami transportu dla misjonarzy, przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. – Nie możemy unikać oceny moralnej naszych zachowań na drodze. Przykazanie „nie zabijaj” odnosi się także do kierowców – mówił ks. Jerzy Kraśnicki.
W homilii apelował o świadectwo wiary na polskich drogach. – Jako wyznawcy Chrystusa powinniśmy dać szczery wyraz naszej troski o bezpieczeństwo swoje i innych. Potrzebne jest świadectwo wiary i miłości wyrażających się we wzajemnym szacunku i trosce o życie – podkreślił dyrektor MIVA Polska.
Przypomniał statystyki drogowe. – W ubiegłym roku w 37 tys. wypadków zginęło 3571 osób, z czego 1/3 to piesi, a ponad 45 tys. zostało rannych – ubolewał ks. Kraśnicki. Podkreślając, że przykazanie „nie zabijaj” odnosi się także do kierowców, zaapelował do wiernych o rachunek sumienia z postawy na drogach. – Czy mam czas na modlitwę przed i po podróży, czy jestem życzliwy dla pieszych, czy trzeźwy siadam za kierownicę, czy dbam o techniczny stan pojazdu, czy brawurą nie zagrażam życiu innych ludzi, czy pomagam potrzebującym, czy przestrzegam przepisów drogowych? – pytał kaznodzieja. mag / Warszawa

 

- O godz. 10.00 w dn. 28 kwietnia br. w sanktuarium fatimskim w Olsztynie modlono się za kierowców i wszystkich użytkowników dróg. Szczególną grupą w tej modlitwie były dzieci i motocykliści, bowiem jeden z motocykli ze stowarzyszenia „Skrzydła Warmii” stanął przed ołtarzem i jego kierowca pan Andrzej wyjaśniał najmłodszym jak trzeba bezpiecznie poruszać się po drogach i jak wielką radość daje spokojna, relaksowa jazda motocyklem. Potem poświęcono też motocykle. Wszyscy też zwiedzali wystawę MIVA Polska i wspierali misyjną akcję: „Z Ewangelią na motorze”

 

- Przasnysz: motocykliści rozpoczęli sezon
Okrążeniem kaplicy parafii św. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu motocykliści z diecezji płockiej i diecezji ościennych 27 kwietnia zainaugurowali sezon motocyklowy. Najważniejszym elementem spotkania była Eucharystia z udziałem około 220 motocyklistów. Odbyło się także szkolenie z pomocy przedmedycznej.
Wielu motocyklistów przed rozpoczęciem Mszy św. ustawiło przed ołtarzem swoje kaski, aby w ten symboliczny sposób prosić o Boże błogosławieństwo dla siebie i rodzin. Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Narewski, proboszcz parafii Parciaki z sąsiedniej diecezji łomżyńskiej. „Nie ma chyba takiego motocyklisty, który ruszając w drogę, nie westchnie do Boga, by szczęśliwie wrócić do domu. Dobrze, że będąc w grupie motocyklowej, wielu znajduje w niej wsparcie, pomoc w rozwiązywaniu problemów własnych i rodzinnych. Potrzeba nam więcej solidarności wśród szeregów braci i sióstr motocyklistów” – przekonywał ks. Narewski.
Na zakończenie Mszy św. ks. Andrzej Zych, wikariusz parafii Chrystusa Zbawiciela dziękował za organizację spotkania i złożył motocyklistom życzenia w ich slangu. „Kiedy ruszycie na drogi, mijając kolorowe puszki, mając obok kasku Camel bag i kiedy pełni planów nowych tras wyruszycie z domów – pamiętajcie: nie ważne, czy siedzieć będziesz na Harrym, Hani, Junkersie, mijając ciekawe Frędzle skórzanych braci z jednej motocyklowej rodziny – jesteście odpowiedzialni za siebie i tych obok was. Wasi bliscy chcą, byście szczęśliwie wrócili do domów, przywieźli z wyprawy całe wasze skorupy ze skarpetą, by na żadnej drodze nie straszył ku przestrodze zawieszony na krzyżu kask. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem. On was zawsze przeprowadzi szczęśliwie, jeśli oddacie Mu siebie i swoje wyprawy”, podkreślał ks. Zych.

 

eg / Przasnysz