A A A

Warmińsko-Mazurska Policja
do kierowców

Szanowni Państwo,


Na co dzień mam do czynienia z tragicznymi w skutkach wypadkami drogowymi i dzisiaj korzystając z zaproszenia księdza proboszcza chciałbym Państwa przestrzec przed skutkami nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.  Na terenie miasta i powiatu Olsztyńskiego doszło w tym roku do 85 wypadków drogowych, zginęło w nich już 7 osób, a 123 osoby zostały ranne. Często w skutek bezmyślności dochodzi do ogromnych tragedii. Zróbmy, więc wszystko, żeby tych tragedii uniknąć. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad zwykłej ludzkiej życzliwości i kultury - również na drodze. Ponadto musimy wszyscy walczyć ze zjawiskiem społecznego przyzwolenia na łamanie przepisów w zakresie:

 

  • Przekraczania dozwolonych prędkości - zastanówmy się jak komentujemy szaleńczą jazdę z piskiem opon - często pirat drogowy narażający w ten sposób innych uczestników dróg na ogromne niebezpieczeństwo urasta do rangi lokalnego bohatera, a jego rekordy prędkości próbują pobijać inni kierowcy! W bieżącym roku z powodu nie dostosowania prędkości zginęło już 6 osób a 64 zostały ciężko ranne.

 

  • Kolejnym grzechem kierowców, który uzyskuje społeczne rozgrzeszenie jest jazda po pijanemu. Zastanówcie się Państwo ile razy ktoś z Waszej rodziny bądź znajomych wsiadał na Waszych oczach do samochodu po wypiciu alkoholu. Czy myślimy wtedy jak może skończyć się ta podróż dla kierowcy i dla tych, których spotka na drodze - gwarantuję Państwu, że może skończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem - proszę, więc pomyśleć czy warto? Jestem daleki od zabraniania Państwu picia alkoholu - przecież wszystko jest dla ludzi, ale zawsze po imprezie można wezwać taksówkę i bezpiecznie, nie wyrządzając krzywdy sobie i innym dojechać do domu. W I kwartale br. policjanci KMP w Olsztynie zatrzymali już 217 nietrzeźwych kierujących w tym 47 nietrzeźwych to sprawcy zdarzeń drogowych.

 

Społeczeństwo o wysokiej kulturze komunikacyjnej dąży do wyeliminowania z ruchu kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych. Współpracuje w tym zakresie z policją, która z założenia dąży do zapewnienia Państwu bezpieczeństwa - skoro innym np. Szwedom udało się wypracować wzorce, dzięki którym poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego jest bardzo wysoki zróbmy to samo - wszyscy troszczmy się o to co dzieje się na naszych drogach. Nie chciałbym, żeby policjant w białej czapce kojarzył się Państwu wyłącznie z mandatami, dlatego proszę pomóc nam walczyć i piętnować uczestników ruchu, którzy bezmyślnie łamią przepisy - zacznijmy od siebie i pomyślmy czy jeździmy bezpiecznie, czy zapinamy pasy, czy nasze dzieci podróżują w fotelikach. Przecież przepisów nie wymyślono żeby utrudnić życie tylko po to żeby możliwość tragedii na drodze w miarę możliwości zminimalizować - pamiętajmy o tym.

Na zakończenie życzę Państwu i sobie żeby było coraz mniej wypadków, żeby przy naszych drogach nie przybywało krzyży oznaczających kolejną bezsensowną śmierć. Żebyśmy wszyscy jeździli po drogach prostych i jasnych, pod szczęśliwą gwiazdą i pod czujną opieką policjantów ruchu drogowego i św. Krzysztofa - patrona kierowców.

 

Z poważaniem
Z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie
nadkom. Mieczysław Wójcik