A A A

WITRAŻ OD KIEROWCÓW

W parafii – sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie na Pieczewie w niedzielę 19 lutego odbyła się piękna uroczystość poświęcenia witraża jako daru kierowców dla tego sanktuarium. Fundatorzy tego witraża to przede wszystkim zawodnicy – motocykliści ze znanej już na świecie Ekipy Orlen Team. Ich osobiste wsparcie to znaczna część fundacji na witraż, jednak w duchu solidarności z naszymi „eksportowymi mistrzami kierownicy” ufundowanie tego witraża wsparli kierowcy z parafii fatimskiej. Jest to więc wspólny dar naszych kierowców i na dole widnieje też hasło Krajowego Duszpasterstwa Kierowców: „Kierujmy się miłością na drodze”.

 

Taka jest też idea witraża: podziękowanie kierowców i naszych znakomitych zawodników za bezpiecznie przejechane kilometry, za jazdę bez wypadków i prośba o opiekę nad naszymi podróżami a dla zawodników o wsparcie od św. Krzysztofa i Matki Bożej na wszystkich rajdowych drogach.

 

We Mszy św. o godz. 8.30 udział wzięli: Jacek Czachor (kapitan Orlen Team), Marek Dąbrowski, Jakub Przygoński (najmłodszy z ekipy i nadzieja na największe sukcesy w rajdach terenowych). Z ekipą przybył też sam manager Orlen Team – pan Filip Dąbrowski. Pierwsze czytanie przeczytała żona kapitana Orlen Team pani Marta Czachor oraz w uroczystości brała też udział pani Naczelnik Wydziału Prewencji KM Policji w Olsztynie – mł. insp. Bernadeta Ćwiklińska-Rydel.

 

Proboszcz parafii – sanktuarium Fatimskiego w Olsztynie – ks. Marian Matuszek wszystkich powitał i zaprosił do wspólnej modlitwy za wszystkich kierowców, aby każdy umiał podążać drogami – kierując się miłością na drodze każdego dnia. Mszę świętą za polskich kierowców sprawowali: ks. Edward Burczyk, ks. prof. Zdzisław Kunicki z UWM i ks. dr Marian Midura – krajowy Duszpasterz Kierowców.

 

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie witraża, który przedstawia częstochowskie sanktuarium z obrazem Pani Jasnogórskiej, gdzie co roku w maju przyjeżdżają na ogólnopolską pielgrzymkę polscy kierowcy i znani zawodnicy – mistrzowie kierownicy.

 

Przy okazji wspominano jasnogórską  pielgrzymkę kierowców z roku 2005. Tej pielgrzymce przewodził nasz rodak ówczesny Biskup Polowy gen. Tadeusz Płoski, a nasi motocykliści przypomnieli o złożonych przez nich bardzo cennych medalach z Rajdu Dakar, które przekazali do jasnogórskiego sanktuarium jako wotum dziękczynne z podpisem: „To co najcenniejsze na ziemi zdobywamy, Panu Bogu w podzięce oddamy…”. Była to już kolejna wizyta i modlitwa naszych Mistrzów kierownicy w sanktuarium fatimskim (Jacek Czachor i Marek Dąbrowski to dwukrotni mistrzowie świata w rajdach terenowych a Kuba Przygoński to wice-mistrz świata w tych rajdach). Prosili oni wszystkich obecnych i kapłanów o szczególne wsparcie i dziękowali Matce Boskiej Fatimskiej i św. Krzysztofowi za opiekę w czasie ich rajdów. Było to piękne świadectwo wiary i przykład szczególnie dla młodych ludzi jak łączyć wiarę ze sportem i trudnym, pełnym wyrzeczeń życiem codziennym.