A A A

X Kurs Doskonalenia Jazdy dla Kierowców Biskupów

 

MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, 5 marca 2013r. w czasie obrad KEP, po raz 10. zorganizowała Kurs Doskonalenia Jazdy dla Kierowców Biskupów. W kursie uczestniczyło 17 kierowców. Były osoby świeckie jak i księża.
Pierwsza część miała miejsce w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.  Kierowców powitał ks. Jerzy Kraśnicki z

 

MIVA Polska, ks. Marian Midura - Krajowy Duszpasterz Kierowców i pan Michał Kopacki z Instytutu Transportu Samochodowego. Następnie prezentację pt. „Etyka Kierowcy”  przedstawił dr Paweł Bany z ITS. Uwrażliwił w niej na drogowy savoir-vivre i przedstawił także typy relacji, w jakie wchodzi każdy kierowca na drodze. W kolejnej prezentacji mł. insp. dr Dariusz Podleś z Komendy Głównej Policji omówił aktualne problemy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Dalszym punktem spotkania było szkolenie w zakresie BRD z wykorzystaniem symulatorów samochodu osobowego oraz samochodu ciężarowego i autobusu. Kierowcy mieli też okazję zbadać swoje sprawności psychofizyczne na nowoczesnych urządzeniach wykorzystywanych w psychologicznych badaniach kierowców m.in. widzenie peryferyjne czy wrażliwość na kontrast. Była także możliwość skorzystania z indywidualnych porad i konsultacji psychologów transportu.

 

Druga część spotkania odbyła się w Akademii Jazdy Opel na Autodromie Automobilklubu Polski na Bemowie. Na ćwiczenia manewrowe przybył przyjaciel Misjonarzy pan Jacek Czachor, mistrz świata w Rajdach Motocyklowych, który spotkał się z uczestnikami kursu. Kierowcy biskupów odbyli ćwiczenia na Autodromie Automobilklubu Polski w zakresie ryzykownych zachowań w ruchu drogowym m.in. z wykorzystaniem trolley’ów oraz na torze poślizgowym pod kierunkiem instruktorów Akademii Jazdy. Wśród pojazdów treningowych znalazł się też rajdowy Fiat 125p zbudowany przez Tomasza Jaskłowskiego w 1972 roku, którym ścigał się i dalej ściga na Rajdzie Monte Carlo – dziś na rajdzie pojazdów historycznych.

 

Na zakończenie kursu dołączył także Biskup Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu. Zasiadł za kierownicą treningowych samochodów i wziął udział w ćwiczeniach. Uczestnicy kursu z jego rąk otrzymali certyfikaty. Ks. Biskup życzył wszystkim uczestnikom kursu - bezpiecznej jazdy i jak najmniej trudnych sytuacji drogowych. Podziękował też Akademii Jazdy Opel za pomoc w organizacji Kursu, który - jak zaznaczył - jest ważny i cenny dla kierowców, gdyż poruszanie się po drogach ciągle niesie ze sobą wiele zaskakujących sytuacji i zagrożeń. Na zakończenie udzielił specjalnego błogosławieństwa. Kierowcy wyrazili swoją wdzięczność dla MIVA Polska za zorganizowanie kursu i przekazali dar na środki transportu dla misjonarzy.
Pomysł Kursu Doskonalenia Jazdy dla Kierowców Biskupów powstał w 2001 r. po tym, jak w wypadku samochodowym zginął biskup radomski Jan Chrapek i od tego czasu MIVA Polska organizuje coroczne kursy doskonalenia jazdy dla kierowców biskupów.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:
Karolina Dziewulska
tel: 602-616-968
e-mail: k.dziewulska@miva.pl
www.miva.pl
www.facebook.com/MIVAPolska