A A A

XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

na Jasną Górę

Sobota, 9-10 maja 2014 r.

 

 

Na Jasną Górę przybyła XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców - zgromadziła ona tysiące kierowców z całej Polski. Hasło Pielgrzymki: „Z radością Ewangelii w drogę pod opieką Maryi”. Organizatorem corocznej pielgrzymki jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców z Duszpasterstwem Służby Celnej.

W pielgrzymce oprócz kierowców udział wzięli misjonarze z różnych kontynentów. Swoją obecnością zaszczycił pielgrzymkę biskup misjonarz Krzysztof Białasik z Oruro w Boliwii. Przybyli także przedstawiciele środowisk misyjnych, duszpasterze, przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drodze - w tym Grupy Mobilne Służby Celnej z Izby Celnej w Katowicach i w Olsztynie oraz Policjanci.

Pielgrzymi modlili się o większe bezpieczeństwo na polskich drogach, aby radości życia i podróżowania nie przysłaniały tragedie drogowe, spowodowane często ludzkim grzechem i nieodpowiedzialnością. Przybyli na Jasną Górę do tronu Maryi Królowej Polski, jak często przybywał św. Jan Paweł II, skąd swoją modlitwą ogarniał wszystkie sprawy Kościoła i całej Ojczyzny. Dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki i Misjonarze modlili się razem za kierowców, wdzięczni za pomoc otrzymywaną poprzez Akcję św. Krzysztof - 1 gr za 1 km bezpiecznej jazdy.

„Ta pielgrzymka jest bardzo ważna, dlatego że zawsze traktujemy tutaj nasze spotkania na Jasnej Górze, jako spotkania przy sercu Matki czyli pełne modlitwy, dziękczynienia, ale też wielkiej troski. Wielką troską naszą jest to, żeby na polskich drogach nie było tylu tragicznych wypadków, żeby również tutaj z Jasnej Góry przemówić do sumień kierowców, przypomnieć o Dekalogu kierowcy. Tą modlitwą z Jasnej Góry objęliśmy cały kraj i dzięki tej modlitwie chcemy zmieniać sumienia i serca naszych kierowców, żeby troszeczkę zwolnić, szanować przepisy, szanować życie i zdrowie innych ludzi i swoje także” - mówił ks. Marian Midura - krajowy duszpasterz kierowców i kapelan Służby Celnej. - „W roku kanonizacji św. Jana Pawła II przypominamy, że jednak Polak potrafi jeździć spokojnie, bezpiecznie, bo w 2005 roku, w tygodniu po śmierci Jana Pawła II w czasie narodowej żałoby na polskich drogach prawie nie było wypadków - przypomina ks. Marian Midura - św. Jan Paweł II bardzo by sobie tego życzył. Teraz z nieba święty Papież Polak cały czas nas na pewno wspiera, ale konieczną do zmian jest zmiana w sumieniu, zmiana człowieka od wewnątrz, bo każdy osobiście jako kierowca, jako motocyklista, rowerzysta, czy nawet pieszy, on sam musi powiedzieć - ja przestrzegam przepisy ruchu i ja jeżdżę zawsze na trzeźwo”.
- Kierowcy w piątek o godz. 21.00, uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, a rozważania wygłosił ks. dr Marian Midura, kapelan Służby Celnej i Krajowy Duszpasterz Kierowców.
- Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji wszystkich kierowców i podróżujących - przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, a homilię wygłosił bp Krzysztof Białasik z Oruro w Boliwii. Mszę świętą koncelebrowali Misjonarze, Duszpasterze Kierowców i Kapelani Służby Celnej. Po Mszy św. poświęcone zostały samochody stojące na jasnogórskich parkingach, a na dziedzińcu jasnogórskim poświęcono pojazdy policji i służby celnej. O godz. 13.30 została odprawiona Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich w intencji wszystkich ofiar wypadków drogowych i poszkodowanych w wypadkach.

Przykazania dla kierowców MIVA Polska:
Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Modlitwa kierowcy: Boże pobłogosław naszej podróży. Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu.
Boże prowadź!
Święty Krzysztofie, módl się za nami!

 

(ks. MM, O. Stanisław Tomoń - Biuro Prasowe Jasnej Góry)