A A A

XVI Dzień Bezpiecznego Kierowcy - ŁAPY 2021


Przy udziale Policji WRD z Białegostoku i Łap, Strażaków PSP z Łap oraz funkcjonariuszy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego

w dn. 24.07.2021 odbyła się akcja:
„Dzień bez mandatu” na parkingu przy stacji PKP w Łapach.


Skontrolowani kierowcy mieli okazję skorzystać z symulatorów zderzeń i dachowania, który jest doskonałym urządzeniem trafiającym do świadomości kierowców.
Modlitwom w intencji kierowców towarzyszyły działania, których celem jest troska o bezpieczeństwo na naszych drogach - troska o zdrowie i życie ludzkie, bezpośrednie wpływanie na świadomość komunikacyjną społeczeństwa, a także propagowanie trzeźwej i bezpiecznej jazdy.

- „Apelujemy do wszystkich kierowców i prosimy o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę!
Do wszystkich uczestników ruchu - o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym!
- Musimy reagować! Widząc osobę, która po alkoholu chce usiąść za kierownicą i prowadzić pojazd, musimy zdecydowanie reagować. Trzeba tego człowieka powstrzymać!

 

Kierujmy się miłością na drogach!
Św. Krzysztofie - módl się za nami!”

 

Zakończyły się ogólnopolskie obchody Tygodnia św. Krzysztofa
https://bialystok.tvp.pl/55039859/lapy-wspomnienie-sw-krzysztofa-i-pomoc-nie-tylko-od-kierowcow-dla-misjonarzy


W parafii św. Krzyża w Łapach koło Białegostoku odbyło się uroczyste zakończenie 22. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. Ta coroczna inicjatywa przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na drodze i połączona jest z apelem o wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu potrzebnych do pracy w dalekich krajach. 25 lipca obchodzony był już po raz 16. jako Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

 

Mszy św. w intencji kierowców, podróżujących oraz dobroczyńców MIVA Polska z błogosławieństwem kierowców i poświęceniem pojazdów przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Janusz Ostrowski. Odbyło się też błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów.

Po Mszy św. rozpoczął się Rodzinny Festyn św. Krzysztofa „Razem dla Misji”.

W programie znalazły się m.in. świadectwa misjonarzy, pokazy w namiocie Świat języków z tworzeniem mapy językowej świata, gry edukacyjne, teatrzyk dla dzieci, pokazy robotów i koncerty zespołów dziecięcych.
Uczestnicy Festynu mogli też włączyć się w odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego w rozmaitych językach świata.

W programie znalazło się także spotkanie z polskimi misjonarzami i przedstawicielami służb mundurowych odpowiedzialnych za nadzór ruchu drogowego.

Festyn cieszył się z dużym zainteresowaniem – przyznał w rozmowie z KAI krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura. Podsumowując Tydzień św. Krzysztofa nie krył satysfakcji z faktu, że w bardzo wielu polskich parafiach odczytywano jego apel o bezpieczeństwo na drodze. W ogłoszonym kilkanaście dni temu apelu zatytułowanym „Pijani kierowcy wiozą śmierć” duszpasterz podkreślił: „Nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu alkoholu”.

Ks. Midura przypomniał też, że św. Krzysztof, patron podróżujących i kierowców, „wzywa nas do rachunku sumienia – jakimi jesteśmy ludźmi, jako użytkownicy dróg?”.
„Niech to dojdzie do nas: 'Pijani kierowcy wiozą śmierć', bo około 10 procent wypadków śmiertelnych, według statystyk policyjnych, powodują właśnie pijani kierowcy!”

– podkreśla w apelu ks. Midura.Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa ma także wymiar misyjny.

Jest organizowany przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu, a odbywa się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

 

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur zaapelował do wszystkich użytkowników dróg o włączenie się w akcję „1 grosz za 1 kilometr”. Jest to wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel.

Akcja stanowi apel do kierowców, by podziękowali za szczęśliwe przejechane kilometry, a w ramach podziękowania wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.

 

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, organizacji kościelnej koordynującej pomoc dla polskich misjonarzy w zakupie środków transportu, poinformował m.in. o ubiegłorocznej akcji wsparcia. MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Łączna suma przekazanej w 2020 r. pomocy od MIVA Polska na pojazdy misyjne wyniosła 3 mln 711 tys. 370 zł. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem.

Z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 r. było aż 23 540 wypadków drogowych (średnio 65 dziennie), w wyniku których 2491 osób zginęło a 26 463 osoby zostały ranne. 90 proc. z tych wypadków wydarzyło się z winy kierujących. Tylko od początku wakacji (1 lipca) na drogach zginęło 135 osób.W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc. Wciąż główną przyczyną wypadków z ofiarami śmiertelnymi jest nadmierna prędkość.

Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział 13 lipca wprowadzenie zmian w prawie drogowym. Mają one zapobiec rosnącej liczbie wypadków drogowych, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym i po alkoholu. Chodzi m.in. o nakładanie wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wykroczenia, podwyższenie maksymalnej grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł za wykroczenia drogowe czy podwyższenie mandatu do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h. Ponadto ma chodzić o powiązanie stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC z liczbą punktów karnych oraz popełnionych wykroczeń drogowych.

www.ekai.pltk, lk, gie | Warszawa