A A A

XVI Pielgrzymka Kierowców - relacja

W dniach 12-13 maja na Jasnej Górze w czasie XVI Ogólnopolska Pielgrzymki Kierowców kierowcy i ich rodziny oraz licznie zgromadzeni pielgrzymi modlili się o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się w dniu 100-lecia Jubileuszu Objawień w Fatimie, a także w roku Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Do tych wydarzeń nawiązywało hasło pielgrzymki: „W Maryi Pomoc i opieka na drogach”.

Na Pielgrzymce nie zabrakło ludzi związanych z bezpieczeństwem na drogach m.in. policjantów, przedstawicieli instytucji związanych z ruchem drogowym, duszpasterzy kierowców, a także przedstawiciele polskiego Parlamentu. Byli obecni także kierowcy rajdowi, przedstawiciele mobilnych służb celnych, przyjaciele i dobroczyńcy MIVA Polska oraz misjonarze i przedstawiciele środowisk misyjnych.
Spośród rajdowców obecny jest m.in. Marek Dąbrowski, polski motocyklista rajdowy, wicemistrz świata 2003, drugi wicemistrz świata 2004 i 2002, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w Rajdach Enduro, a także ośmiokrotny uczestnik legendarnego Rajdu Paryż-Dakar.

 

Na jasnogórską modlitwę przybył także polski pilot rajdowy Maciej Wisławski, jeden z najbardziej utytułowanych rajdowców w Polsce. Swoją karierę rajdową rozpoczynał od startów w 1973 roku. „Jestem najstarszym czynnym pilotem rajdowym w Polsce i chyba nie tylko. Cały czas ten sport uprawiam – mówi – Mam bardzo dobry kontakt z duszpasterstwem polskich kierowców. Dzięki Matce Boskiej, Królowej Polski, i ks. Midurze i ks. Kraśnickiemu zawdzięczam to, że tutaj jestem, bo dla mnie jest to wielki honor i zaszczyt, że mogę brać udział prawie co roku w tych Pielgrzymkach Kierowców. I uważam, że takie spotkania są bardzo ważne, bo jest tu na pewno kilka osób, które mają coś do przekazania. Ja na przykład chciałbym tym ludziom powiedzieć o odpowiedzialności uczestniczenia w ruchu drogowym, o wyobraźni, kulturze, braku agresji”.


Specjalnymi uczestnikami pielgrzymki byli misjonarze m. in. ks. Maciej Słysz, misjonarz Fidei Donum pracujący w misji Huancavelica z Peru i s. Marieta Żelasko z Sunyani w Ghanie. Ich obecność jest wyrazem modlitewnej wdzięczności wszystkim kierowcom i ich rodzinom za udział w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na rzecz misyjnych środków transportu. To właśnie dzięki nim możliwa jest pomoc ze strony MIVA Polska misjonarzom potrzebującym różnego rodzaju środków transportu: samochodów terenowych i osobowych, ambulansów, busików do misyjnych szkół, motocykli i skuterów, motorowerów i rowerów, skuterów śnieżnych, łodzi motorowych, ciągników itp.

 

Tegorocznej Pielgrzymce Kierowców towarzyszyły trzy znaki: kosz z intencjami pielgrzymkowymi od kierowców, dobroczyńców i przyjaciół MIVA Polska z całego kraju; księga wdzięczności MIVA Polska zawierająca listy i podziękowania od misjonarzy za ubiegłoroczną pomoc w zakupie środków transportu oraz Złota Kierownica św. Krzysztofa, rodzaj wyróżnienia od Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska dla paulinów. „W tym roku Ten wyraz wdzięczności składamy na ręce ojców paulinów, wdzięczni za ich modlitwę za kierowców tu na Jasnej Górze, i za całą troskę z tego narodowego sanktuarium o bezpieczeństwo na polskich drogach – zaznaczał podczas piątkowego rozważania apelowego ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska - Poprawa sytuacji i bezpieczeństwa na naszych drogach w porównaniu do lat wcześniejszych nie powinna uśpić naszej czujności, ani też osłabić naszej troski, a tym bardziej zniechęcić do podejmowania dalszych działań, aby na polskich drogach było coraz bardziej bezpiecznie i ludzie nie ginęli.

Codzienne informacje o wypadkach i zdarzeniach drogowych mówią same za siebie. Tylko w czasie długiego majowego weekendu w tym roku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło 30 osób, a blisko 500 zostało rannych. Pomimo poprawy jakości dróg i bezpieczniejszych pojazdów nie ma praktycznie dnia bez ofiar na drogach. W skali roku te liczby wyglądają ponuro. Trudno wyrazić ból i cierpienie z powodu skutków wypadków drogowych. Specjaliści mówią, że gdyby kierowcy zmniejszyli prędkość o 5%, to liczba wypadków i ich skutków zmalałaby o 30%”.Ks. Jerzy Kraśnicki przypomniał także, jaką pomoc otrzymali w ubiegłym roku katoliccy misjonarze dzięki Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na rzecz misyjnych środków transportu: „Dzięki Akcji zostało zakupionych: 37 samochodów terenowych i osobowych, 5 szkolnych busów, 1 ambulans, 8 motocykli, 140 wózków dla niepełnosprawnych i 130 rowerów dla katechistów misyjnych. To ważne narzędzia w ich ewangelizacyjnej i misyjnej pracy, a każdy pojazd jest darem wdzięczności polskich kierowców za bezpiecznie przejechane kilometry”.


„Na pewno najważniejszą intencją, jaka jest, najważniejszym przesłaniem jest to, żeby polskie drogi były bardziej bezpiecznie aniżeli są, żeby ludzie, którzy po tych drogach się poruszają, kierowali się zgodnie z przesłaniem Jana Pawła II – miłością jedni do drugich, bo na polskich drogach jest jeszcze nadal wiele agresji, ta agresja niestety prowadzi do tego, że są wypadki. W tych wypadkach giną ludzie, są osoby ranne, ciężko ranne. Zależy nam na tym, żebyśmy rozumieli, że na drodze nie jesteśmy sami – mówi Jacek Zalewski, prezes Fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Ta pielgrzymka to też jest podziękowanie za bezpiecznie przejechane kilometry po polskich drogach, wielu z nas przecież przemierza naprawdę wiele tysięcy kilometrów, szczęśliwie docieramy do celu, za to chcielibyśmy podziękować. Chcielibyśmy też złożyć ofiarę: jeden grosz za jeden przejechany kilometr na MIVA Polska, dla misjonarzy, którzy na całym świecie ewangelizują, wskazują drogę do Pana Boga”.

 

Msza św. w intencji wszystkich kierujących pojazdami i podróżujących oraz w intencjach przesłanych do MIVA Polska odprawiona została o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. Na Mszy św. obecnych było bardzo wielu misjonarzy i misjonarek, m.in. o. Kazimierz Szymczycha, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji; Zofia Sokołowska, świecka misjonarka z Peru. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Nikodem Kilnar, paulin, inicjator Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę. Mówił: „Chcemy dzisiaj dziękować Panu Bogu za wszystkich, którzy wspierają dzieło MIVA Polska, które podejmuje się wspierać misjonarzy w zakupie środków transportu, aby Dobra Nowina mogła dotrzeć do wszystkich ludzi, na całym okręgu ziemi. Obecni tu misjonarze pragną tę wdzięczność wyrazić poprzez modlitwę, poprzez obecność w tym świętym miejscu (…).

Chcemy dzisiaj szczególnie polecać podczas tej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców wszystkich, którzy wspierają dzieło MIVA Polska, polecamy modlitwie wszystkich kierowców, wszystkich dobrodziejów misjonarzy. Szczególnie polecamy tych, których śmierć zastała na drodze, którzy odeszli w sposób niespodziany, którzy zginęli podczas wypadków”.

 

„We wspomnienie Matki Bożej Ulicznej w 2007 roku Papieska Rada Duszpasterska Podróżujących i Migrantów ogłosiła bardzo ważny dokument zatytułowany: ‘Wskazania w duszpasterstwie drogi’. W tym ważnym tekście odnajdujemy znamienne słowa: ‘Droga, ulica, nie jest jedynie miejsce poruszania się, lecz także miejscem życia’ - podkreślał w homilii ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców - Warto nasze wspólne refleksje rozpocząć od zastanowienia się nad sensem tego zdania, warto byśmy zapytali samych siebie, czy pamiętamy, że drogi są miejscem prawdziwego życia, a więc także miejscem, gdzie obowiązują realne i konkretne zasady, obowiązują każdego z nas.

Czy mamy świadomość, że na drodze obok nas znajduje się inny żywy człowiek, czy rozumiemy, jak ogromne konsekwencje dla naszego życia mogą mieć wydarzenia zachodzące w czasie naszych, nawet krótkich podróży. Niestety bardzo często obserwujemy na naszych drogach sytuacje, w których kierujący pojazdami zapominają o tym, gdzie się znajdują i jakie konsekwencje może przynieść ich nierozsądne postępowanie. Polskie drogi w niektórych miejscach, ze względu na swój słaby stan techniczny, same w sobie są zagrożeniem dla podróżujących.

Jeżeli dołączymy do tego nieuwagę, dołączymy brawurę, bezmyślność kierowców, nie powinny nas dziwić przerażające statystyki podawane nam bardzo często przez media. Nie powinno nas dziwić, że na polskich drogach dochodzi do tylu i tak tragicznych wypadków, dlatego też droga jest miejscem, gdzie obowiązują nas kategoryczne i jednoznaczne zasady, gdzie musimy przestrzegać podstawowych praw i nakazów. Obowiązuje nas wierzących Dekalog Kierowcy Chrześcijanina, przykazania kierowcy, od lat propagowany przez MIVA Polska”. Oprawę muzyczną liturgii przygotował Chór „Ziarenko” z par. Ducha Świętego w Podstolicach.

 

Na zakończenie Eucharystii nastąpiło zawierzenie Kierowców i Podróżujących opiece Matki Bożej Jasnogórskiej. Po Mszy św. tradycyjnie miało miejsce poświęcenie pojazdów stojących na parkingach jasnogórskich. W czasie poświęcenia pojazdów wolontariusze MIVA wręczali kierowcom obrazki św. Krzysztofa z Dekalogiem Kierowcy.

Ostatnim punktem pielgrzymki była popołudniowa Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. Pielgrzymi niosąc zapalone znicze modlitwą otoczyli ofiary wypadków drogowych, szczególnie tych, którzy zginęli na drogach na przestrzeni ostatniego roku.
Podczas tegorocznej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę przekazana została pomoc w postaci symbolicznego czeku – pielgrzymkowy dar od polskich kierowców na zakup 90 rowerów dla katechistów: na 30 rowerów do Republiki Środkowej Afryki do diecezji Kaga Bandoro, gdzie Ordynariuszem jest polski misjonarz Bp Tadeusz Kusy OFM oraz na 60 rowerów do diecezji Sunyani w Ghanie, gdzie s. Marietta Żelasko ze Zgromadzenia Sióstr św. Rodziny z Nazaretu zajmuje się przygotowaniem i formacją katechistów.

Specjalnymi gośćmi-uczestnikami XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców byli:
- ks. Paweł Kaczmarczyk - Dyrektor Biura Regionalnego Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu
- Pan Andrzej Pająk – Senator do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
- mł. insp. Armand Konieczny – Naczelnik Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
- Podinsp. Kazimierz Radziszewski – Krajowa Administracja Skarbowa z Olsztyna
- Krzysztof Szymański – Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców
- Jacek Zalewski z osobami towarzyszącymi – Prezes Krajowego Centrum BRD
- Jan Szumiał wraz z delegacją – Prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie
- Rafał Kasprzyk – Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z Katowic
- Marek Dworak– Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie
- Maciej Wisławski – Pilot rajdowy
- Marek Dąbrowski – Kierowca Rajdowy
- Zygmunt Janicki– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ROBI
- Dariusz Gil – Polska Federacja Szkół Szkolenia Kierowców, Polska Izba gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców
- Grupa przyjaciół MIVA Polska z Bielska Białej na czele z Panem Andrzejem Staszkiem
- Mariusz Wesołowski - Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
- Funkcjonariusze Urzędu Celno-skarbowego z Katowic

Organizatorem Pielgrzymki Kierowców jest MIVA Polska, Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Klasztor Paulinów.
MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców składa serdeczne podziękowanie oo. Paulinom za współorganizację 16. Pielgrzymki Kierowców.


Artykuł za: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-10993