A A A

z udziałem służb mundurowych Olsztyna

- Zapraszamy do dachowania… – to usłyszeli kierowcy, którzy za drobne wykroczenia zostali zatrzymani przez policjantów w ramach akcji „Dzień bez mandatu”.


Już po raz siódmy Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura, Krzysztof Hołowczyc oraz Fundacja Kierowca Bezpieczny apelowali o ostrożną i rozważną jazdę. W tym roku akcja „Dzień bez mandatu” w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Kierowcy, zorganizowana zostaław Olsztynie przy udziale WRD Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i WZP z Izby Celnej w Olsztynie.

 

Do akcji przyłączyli się także funkcjonariusze Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownicy Instytutu Transportu Samochodowego. Mundurowi na zmianę wypatrywali tych, którzy m.in. nie mieli zapiętych pasów, rozmawiali przez komórkę, lub nie włączyli świateł.

 

Na miejscu pojawił się również Krzysztof Hołowczyc, który razem z ks. Marianem Midurą i przedstawicielami Fundacji „Kierowca Bezpieczny” rozmawiał z kierowcami oraz wręczał gadżety związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego: m.in. apteczki, komiksy, naklejki, odblaskowe kamizelki, latarki. Z kolei celnicy i policjanci wręczali najmłodszym maskotki i odblaskowe misie. Kierowcy nie kryli zaskoczenia i zakłopotania na widok tylu służb w jednym miejscu, ale po usłyszeniu, iż trwa akcja „Dzień bez mandatu” wyrażali niemałe zadowolenie.

 

Zamiast mandatu, zapraszani byli oni do symulatorów dachowania i zderzenia. – Uczucie jest niezwykłe i trochę przerażające i wiem że już teraz zawsze będę zapinał pasy – mówi jeden z zatrzymanych kierowców, po wyjściu z symulatora dachowania. Na koniec akcji ks. Marian Midura poświęcił samochody służbowe wszystkich służb, aby bezpiecznie patrolowały drogi województwa.

 

Tegorocznym obchodom Dnia Bezpiecznego Kierowcy towarzyszy kampania radiowa, w której ks. dr Marian Midura i Krzysztof Hołowczyc zachęcają wszystkich do szczególnie ostrożnego i trzeźwego poruszania się po polskich drogach, w duchu życzliwości dla drugiego człowieka. „Dzień Bezpiecznego Kierowcy” jest jednym z elementów XIII Tygodnia Św. Krzysztofa.

 

Tekst i Fotoreportaż

Anna Hatała-Wanat